بنا به گزارش سنتکام، روز شنبه ۸آبان‌ماه شماری از جنگنده‌ها و بمب‌افکنهای بی-۱ بی‌ آمریکا در منطقه خلیج‌فارس به پرواز درآمدند.
سنتکام، فرماندهی مرکزی آمریکا در این زمینه اعلام کرد: «گشتهای حضوری و پرواز بمب‌افکن بی-۱بی نیروی هوایی آمریکا به همراه جنگنده‌هایی از کشورهای شریک ایالات متحده در منطقه تحت پوشش این مرکز انجام شد».

ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده سنتکام گفت: «هدف مأموریت گروه ضربت بمب‌افکن که پنجمین مأموریت در منطقه عملیاتی فرماندهی مرکزی ایالات متحده در سال جاری است این بود که پیام روشنی از اطمینان خاطر ارائه کند… آمادگی نظامی برای هر گونه احتمال یا مأموریت – از پاسخ به بحران گرفته تا تمرینات چند جانبه تا گشتهای حضوری یک روزه مانند این، به مشارکت‌های قابل اعتماد بستگی دارد».

بر اساس بیانیه سنتکام بمب‌افکن بی-۱ بی‌در یک گشت‌زنی ۵ساعته که از اقیانوس هند آغاز شده است بر فراز خلیج عدن، تنگه باب المندب، دریای سرخ، کانال سوئز، خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان پرواز کرده است.

شایان ذکر است که بمب‌افکنهای «بی-۱» هواپیمای مافوق‌ صوت است و در کنار بی-۲ و بی-۵۲، یکی از سه هواپیمای راهبردی متعلق به نیروی هوایی آمریکا است. این بمب‌افکنها قادر به حمل بمبهای فوق سنگین معروف به سنگرشکن هستند و برای حمله احتمالی علیه تأسیساتی اتمی رژیم ایران، چنین بمبهایی مورد نیاز است.

یکشنبه ۹آبان ۱۴۰۰