سومین جلسهٔ دادگاه بین المللی قیام آبان روز جمعه در لندن با شهادت دادن خانم شادی صدر از برگزار کنندگان این دادگاه و از مدیران سازمان عدالت برای ایران آغاز شد. وی در شهادت خود از جمله گفت:

«به فرمانداران و استانداران سراسر کشور مجوز دادند تا علیه معترضان از سلاح گرم استفاده کنند و به روی معترضان آتش گشودند گزارشی بر اساس ۱۴۹ ویدئوی راستی‌آزمایی شده به دادگاه ارائه شده است نیروی انتظامی از اسلحه‌های بسیار سنگین علیه معترضان استفاده کرده است».

شادی صدر در دادگاه تصاویری از شلیک مأموران به مردم معترض در شهریار، شیراز و معالی‌آباد را به نمایش گذاشت در یکی از ویدیوها نیروهای لباس‌شخصی کلت به دست دارند و دو نفر از معترضان را با گلوله هدف قرار می‌دهند

شادی صدر گفت: در شیراز بعضاً از بام خانه‌ها به مردم شلیک می‌شد.

این شاهد سپس درباره کشتار قیام‌کنندگان آبان در ماهشهر گفت: کشتار معترضان در ماهشهر فقط توسط نیروهای ویژه پلیس صورت نگرفت و سپاه هم در این کشتار نقش داشت. ویدیویی از ساعات پایانی ۲۶آبان نشان می‌دهد که تانک‌ها به سمت محله عرب‌نشین طالقانی در حاشیه ماهشهر در در سایر ویدیوها می‌بینیم که این تانک‌ها در شهر ماهشهر حضور دارند. هم‌چنین در کنار تانک‌ها خودروهایی مسلح به تیربار نیز حضور دارند اعضای نیروی زمینی سپاه نیز مشاهده می‌شوند که در کشتار ماهشهر حضور داشتندحرکت هستند داده‌ها نشان می‌دهد که تانک وارد شهر و (شهر) کوره‌ها شده‌اند.

در سومین جلسه دادگاه بین‌المللی قیام آبان یکی از هموطنان از داخل ایران با عنوان شاهد ۳۱ که صورت خود را پوشانده بود شهادت داد و گفت:

مطمئن شدیم نیروهای امنیتی برادرم را چون کارگر بود به عمد کشتند و تصورشان این بود که کسی نیست که از حقوق او دفاع کند. ساعت ۲ نیمه‌شب با ما تماس گرفتند که باید همین امشب جسد را برای دفن به مرکز استان بیاورید.

بعد ما را به مرکز استان فرستادند تا جسد را تحویل بگیریم. یک روز کامل طول کشید تا جسد را تحویل دهند. کارشناس سلاح و مهمات پزشکی‌قانونی گفت برادرت با اسلحه نظامی و از نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفته و سرش شکافته است

شاهد شماره ۳۱ در ادامه گفت: برادرم کارگری بود که در حال رفتن به منزل بود که با اصابت گلوله کشته شد. همان شب جسد برادرم را به مرکز استان برده بودند. مقامات ابتدا می‌گفتند معترضان با سلاح شکاری برادرم را کشته‌اند. با همین حربه، ما را سه روز بازی دادند

عفو بین‌الملل اعلام کرد دادگاه مردمی بین‌المللی که از روز ۱۹آبان در لندن بررسی شواهد مرتبط با کشتار و مجروح کردن هزاران معترض و رهگذر اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ را توسط رژیم ایران آغاز کرده، یک ابتکارعمل قدرتمند علیه عدم پاسخگویی و مصونیت مرتکبان نقض حقوق‌بشر از پیگرد و مجازات است و باید زنگ بیداری برای همه کشورهای عضو سازمان ملل باشد.

عفو بین‌الملل یک فهرست به روز شده از اسامی و مشخصات معترضان و عابران کشته شده در اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) را منتشر می‌کند.

این سازمان از دهها نام دیگر که به‌صورت آنلاین گزارش‌شده آگاه است و فهرستی از اسامی گزارش‌شده مزبور را به زبان فارسی در حساب‌های تلگرام، اینستاگرام و توئیتر خود منتشر کرده است و از هر کسی که اطلاعات بیشتری در مورد آنها یا سایر قربانیان که تاکنون ناشناخته باقی مانده‌اند، دعوت می‌کند با این سازمان تماس بگیرند. (عفو بین‌الملل۲۰آبان)

عفو بین‌الملل در توئیت دیگری در روز ۱۹ آبان از دولتهای سازمان ملل خواست تا با ایجاد مکانیسم مستقلی از طریق شورای حقوق‌بشر سازمان ملل برای جمع‌آوری، حفظ و تجزیه و تحلیل شواهد جنایات جدی ارتکابی در ایران بر اساس قوانین بین‌المللی به‌منظور تسهیل در رسیدگی‌های کیفری عادلانه، به مسئولیت خود برای مقابله با مصونیت از مجازات عمل کنند.

جمعه ۲۱آبان‌۱۴۰۰