دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در لندن روز یکشنبه ۲۳آبان۱۴۰۰ به کار خود پایان داد.

در خاتمه جلسات ۵روزهٔ این دادگاه و پس از بررسی اسناد و مدارک و استماع شهود درباره جنایات ضدانسانی سردمداران رژیم آخوندی و نیروهای امنیتی و سرکوبگر این رژیم در جریان قیام آبان۹۸، دادگاه ابراز امیدواری کرد که کشورهای جهان تحریم‌هایی را بر اساس قانون تحریم‌های مگنیتسکی که ناقضان حقوق‌بشر را مورد هدف قرار می‌دهد، علیه ۱۳۳فرد که متهم به جنایت علیه بشریت در کشتار و شکنجه معترضان هستند اعمال کنند. در رأس این لیست ۱۳۳نفره آن‌چنانکه در جلسه روز اول دادگاه اعلام شد خامنه‌ای و رئیسی قرار دارند.

دادگاه هم‌چنین اعلام کرد پرونده نقض حقوق‌بشر و جنایات رژیم در جریان قیام آبان تا سه ماه آینده باز است و رأی دادگاه در اوایل سال آینده میلادی اعلام خواهد شد. (‌ایران تریبونال۲۳آبان)

آخوند نوروزی، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس ارتجاع روز یکشنبه ۲۳آبان در مصاحبه با سایت حکومتی «دیدبان ایران»، به جنایت علیه بشریت اعتراف کرد و گفت در قیام آبان من خودم به مردم شلیک کردم و کشتم. این اعتراف با موجی از محکومیت و انزجار داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شد و نفرت عظیم اجتماعی را نسبت به رژیم برانگیخت.

صبح امروز آخوند نوروزی در پی این رسوایی، با ترس و سراسیمگی مصاحبه‌یی با سایت مجلس ارتجاع ترتیب داد و با وقاحت گفت:

«مصاحبه منتشر شده از من درباره اغتشاشگران آبان ۹۸ جعلی بوده و تولید مجاهدین است! مجاهدین این خبر را پخش کردند که بنده جزو کسانی بودم که به مردم شلیک کردم!»

آخوند نوروزی آنگاه مدعی شد خبرنگاری که با او مصاحبه می‌کرده «جعلی» بوده و گفت: «احساس کردم این خبرنگار از مجاهدین باشد که قطعاً هم بود، گفتم می‌خواهید من را محاکمه کنید؟ سپس گوشی را قطع کردم!».

پس از این اظهارات سراسیمه، سایت دیدبان رژیم که این مصاحبه را با آخوند نوروزی ترتیب داده، نوشت: آقای نوروزی! مصاحبهٔ انجام شده جعلی نبوده و «چنانکه در فایل صوتی مصاحبه موجود است، خبرنگار خود را معرفی کرده و تقاضای مصاحبه را مطرح می‌کند!».

سایت دیدبان رژیم آنگاه آخوند نوروزی را تهدید کرده و می‌نویسد: «این‌که مدعی شدید که این مصاحبه «تولید مجاهدین» بوده، قابل پیگرد قضایی است، جنابعالی باید متوجه تبعات اظهارنظر خود درباره «رسانه» و «خبرنگار» این رسانه باشید!». (سایت مجلس ارتجاع ۲۴آبان)

دوشنبه ۲۴آبان ۱۴۰۰