به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان روزچهارشنبه ۲۶ آبان جهانگیر ساغرنیا از اعضای انجمن حامیان محیط زیست پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی در یکی از خیابان‌های این شهر بازداشت شد. همزمان یکی دیگر از اعضای این انجمن محیط زیستی به نام خبات ختیال پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده است.
همچنین سالار صالحی مسئول سابق کمیته محیط زیست حزب وحدت ملی شاخه کردستان که در تاریخ ۵ مهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر به‌سر می‌برد.
یک منبع در مریوان نیز از انتقال نوید کهنه‌پوشی دیگر فعال محیط زیست و از اعضای انجمن سبزی چیای مریوان که در تاریخ ۹ آبان توسط نیروهای امنیتی در مریوان بازداشت شد به یک بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج خبر داد.
نیروهای امنیتی در تاریخ ۹ آبان با حضور در منزل خانوادگی نوید کهنه‌پوشی، فعال محیط زیست کُرد در شهر مریوان قصد بازداشت او را داشتند. اما به دلیل عدم حضور وی در منزل اقدام به بازداشت برادر او کردند. ماموران امنیتی به خانواده گفته‌اند تا زمانی که نوید کهنه پوشی خود را به اداره اطلاعات معرفی نکند، فرزند دیگرشان در بازداشت خواهد ماند.
نوید کهنه‌پوشی چند ساعت پس از اطلاع از بازداشت برادرش توسط ماموران امنیتی که با هدف گروگان‌گیری انجام شده بود به دفتر اداره اطلاعات مریوان مراجعه و خود را معرفی کرد. در پی بازداشت این فعال محیط زیست، برادر وی آزاد شده است.

 

 

پنجشنبه ۲۷آبان ۱۴۰۰