یکشنبه ۳۰آبان۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۷۹هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۶۵۶۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۷۸۹۳نفر، در اصفهان به ۳۲۸۰۰نفر، در ایلام به ۴۵۶۳نفر، در تهران به ۱۱۲۳۶۵نفر، در خراسان جنوبی به ۴۱۴۶نفر، در زنجان به ۴۵۲۵نفر، در سمنان به ۶۳۶۰نفر، در فارس به ۱۷۷۹۰نفر، در قم به ۱۲۹۷۰نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۵۶۹نفر، در مازندران به ۱۷۴۸۵نفر، در همدان به ۸۹۱۳نفر و در یزد به ۷۸۷۸نفر رسیده است.

 

علیرضا ناجی عضو کمیته علمی ستاد کرونا با تأکید بر این‌که پیک ششم قطعی است گفت: «چند شهر قرمز داریم و روند در برخی استانها افزایشی است. این نگرانی وجود دارد که پس از بازگشایی مدارس و دانشگاهها چه اتفاقی رخ خواهد داد، باید در آن زمان اطلاعات را بگیریم و ببینیم چه زمانی این پیک رخ خواهد داد» (جامعه ۲۴ – ۳۰آبان۱۴۰۰).

 

در خراسان جنوبی، رئیس شبکه بهداشت فردوس گفت: «بستریهای کرونایی فردوس در دو هفته پایانی آبانماه نسبت به هفته اول این ماه ۵برابر شده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۳۰آبان۱۴۰۰). .

 

در اصفهان، دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان اعلام کردند: در ۲۴ساعت گذشته ۱۸۷بیمار مبتلا به کرونا ثبت شد که ۱۴۲نفر آنها بستری شدند. هم‌اکنون ۸۸۳بیمار بستری که ۱۸۷نفر از آنها در ICU نگهداری می‌شوند (ایمنا ۳۰آبان۱۴۰۰).

 

در فارس، سرپرست دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «بایستی آماده ورود به موج ششم باشیم زیرا آمار ابتلا در سنین پایین افزایش داشته است. وضعیت نگران‌کننده و روند افزایشی ابتلای افراد در ممسنی بالا است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۳۰آبان۱۴۰۰).

 

در کرمان، رئیس دانشگاه پزشکی کرمان گفت: «شیوع بیماری کرونا روند افزایشی در تعداد بیماران سرپایی داشته و جزو استانهایی هستیم که روند صعودی به خود گرفته‌ایم» (خبرگزاری نیروی قدس ۳۰آبان۱۴۰۰)

 

روزنامه حکومتی فرهیختگان امروز نوشت: «وضع موجود، هم‌چنان نابسامان و ناپایداری است. مرگ‌ومیر بالاست و موارد ابتلا هم به‌رغم روند نزولی که دارد، هم‌چنان بالا و ۴رقمی است. مهم‌تر از آن‌هم این‌که، پیک ششم و نگرانی‌ها در ارتباط با ورود به این پیک هم‌چنان جدی است. در یک چنین شرایطی، بازگشایی مدارس، بازگشایی تالارها و برگزاری مراسم‌های مختلف عزا و شادی و هم‌چنین بازگشایی ورزشگاهها را هم داریم».

 

 

یکشنبه ۳۰آبان۱۴۰۰