سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه اول آذر طی بیانیه ای خواستار آزادی بی قید وشرط علی یونسی وامیرحسین مرادی شد.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. تاکنون از انتقال این دو شهروند به بند عمومی جلوگیری شده است.

متن کامل اقدام فوری عفو بین‌الملل

اقدام فوری
دانشجویان بازداشت شده علی یونسی و امیر‌حسین مرادی  از ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ به طور خودسرانه و بدون محاکمه در بند ۲۰۹ زندان اوین تهران در بازداشت هستند. آنان در خطر محکوم شدن به اتهام فساد فی‌الارض که مجازات مرگ به دنبال دارد، هستند. ماموران وزارت اطلاعات آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و در شرایط سخت در سلول های انفرادی طولانی مدت نگه داشتند تا «اعترافات اجباری» بگیرند. آنها زندانیان عقیدتی هستند که از داشتن یک زندگی عادی محروم شده‌اند.

علی یونسی ۲۱ ساله و امیرحسین مرادی ۲۲ ساله به طور خودسرانه در بند ۲۰۹ زندان اوین تهران که تحت کنترل وزارت اطلاعات است نگهداری می شوند. پس از دستگیری آنها در۱۰ آوریل ۲۰۲۰، آنها به مدت ۶۰ روز در سلول انفرادی با نقض ممنوعیت مطلق شکنجه و سایر بدرفتاری ها نگهداری شدند. علی یونسی به خانواده‌اش گفت که به دلیل جراحات وارده به چشم چپش در اثر ضرب و شتم توسط ماموران اطلاعات نظامی، از مراقبت‌های بهداشتی کافی محروم شده است و چراغ‌های سلولش 24 ساعت شبانه‌روز روشن است که باعث می‌شود هیچ حسی از روز و شب نداشته باشد و باعث ناراحتی و درد او شده است.

عفو بین‌الملل: این دو دانشجو در معرض حکم مرگ قرار دارند

امیرحسین مرادی از ضرب و شتم شدید در حین بازداشت خبر داد. ماموران وزارت اطلاعات بارها و بارها بدون حضور وکلای‌ شان از آنها بازجویی کردند و آنها را مجبور به «اعتراف» کردند، که این امر نقض حق آنها در سکوت و متهم نکردن خود بود.

در جلسه رسیدگی به اتهامات آنان در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران که در تاریخ ۳۰تیر۹۹ برگزار شد، به «افساد فی الارض» که مجازات آن اعدام است، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و تبلیغ علیه نظام متهم شدند. مقامات با متهم کردن علنی آنان به ارتباط با گروه‌های «ضد انقلاب» که ظاهراً اشاره به  وابستگی خانواده شان  با سازمان مجاهدین خلق ایران، یک گروه اپوزیسیون مستقر در خارج از ایران است، حق آنان را نقض کردند. مقامات همچنین اتهامات ساختگی را مبنی بر یافتن «مواد انفجاری» مطرح کردند.

هر دو دانشجو این اتهامات را رد کردند. بازجویان آنها همچنین آنها را به کندن پوسترهای مقامات ایرانی و شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز ژانویه ۲۰۲۰ متهم کردند. این دو دانشجو در ۱۳ ماه گذشته از زمان بازداشت‌شان از دسترسی به وکیل انتخابی خود محروم بوده‌اند. آنها بدون محاکمه در بخش های جداگانه بخش ۲۰۹ نگهداری می شوند، جایی که به گفته یکی از بستگانشان از مراقبت های بهداشتی کافی و هوای تازه محروم هستند و روی زمین می خوابند. علی یونسی هرگز توسط چشم پزشک معاینه نشده است.

عفو بین‌الملل خواهان مجازات و متهم شناختن کسانی شد که در شکنجه و اذیت و آزار این دو دانشجو دست داشتند.

سه‌شنبه ۲آذر ۱۴۰۰