پنجشنبه ۴ آذر۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۸۱هزار نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۶۶۱۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۸۰۰۸نفر، در اردبیل به ۶۰۵۰نفر، در اصفهان به ۳۲۹۶۰نفر، در ایلام به ۴۵۷۸نفر، در تهران به ۱۱۲۷۳۵نفر، در خراسان رضوی به ۳۹۱۸۵نفر، در زنجان به ۴۵۴۵نفر، در سمنان به ۶۳۸۰نفر، در قزوین به ۵۵۲۹نفر، در قم به ۱۳۰۳۰نفر، در کردستان به ۷۸۴۷نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۵۸۴نفر، در لرستان به ۱۵۹۳۰نفر و در مازندران به ۱۷۵۴۵نفر رسیده است.

در حالیکه کارشناسان رژیم از فقدان حداقل رعایت استانداردها در تهیه واکسنهای داخلی گزارش می‌کنند و حتی برای کسب مجوز سازمان بهداشت جهانی اقدام نشده است (رویداد۲۴- ۹ آبان۱۴۰۰)، عین‌اللهی وزیر بهداشت رژیم امروز در یک ادعای مضحک گفت: «واکسن رازی یکی از واکسنهای پیشرفته و دارای تکنولوژی در دنیا است و اجازه ۲۰درصدی صادرات واکسن کرونای رازی صادر شد. از این پس واردات واکسن نخواهیم داشت، در بخش مصرف واکسن کرونا در کشور، اولویت با تولیدات داخلی است و متکی به این تولیدات خواهیم بود» (خبرگزاری نیروی قدس و ایرنا ۴ آذر۱۴۰۰).

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس ارتجاع در مورد بازگشایی مدارس گفت: «نباید تصمیمات عجولانه برای بازگشایی‌ها داشته باشیم. در پیک‌ها و سویه‌های مختلف کرونا شاهد بودیم که این ویروس منحوس چگونه عزیزان ما را از ما گرفته است. هر تصمیمی که می‌گیریم باید به‌صورت کارشناسی و دقیق باشد» (خبرگزاری نیروی قدس ۴ آذر۱۴۰۰). در همین حال فرماندار بویراحمد گفت: «از ابتدای فروردین‌ماه امسال تاکنون ۱۰۹۱دانش‌آموز در این شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند که ابتلای ۲۴۲نفر آنان از اول مهرماه بوده است» (ایرنا ۴ آذر۱۴۰۰).

در تهران، سرپرست مرکز اورژانس گفت: «باید آلودگی هوا را مثل سیل و زلزله در کنار خطرات درجه اول استان تهران و شهرستان تهران محسوب کنیم. آلودگی هوا با کرونا عجین شده و مأموریتها افزایش پیدا کرده است. روزانه تا ۲۱هزار تماس تلفنی را جواب می‌دهیم» (ایسنا ۴ آذر۱۴۰۰).

در خراسان جنوبی دانشگاه پزشکی بیرجند اعلام کرد: «در شهرهای قرمز روند بستری بیماران کرونایی افزایشی بوده است. در بعضی شهرستانهای با وضعیت نارنجی اگر طی ۲روز آینده همین وضعیت تداوم یابد و موارد بستری کاهش نداشته باشد، در برخی شهرستانها ممکن است تغییر رنگ را به سمت بدتر شدن داشته باشیم» (ایسنا ۴ آذر۱۴۰۰).

در قزوین، معاون دانشگاه پزشکی با اشاره به افزایش بیماران کرونایی گفت: «در ۲۴ساعت اخیر موارد قطعی ابتلا به کرونا ۳۸درصد و آمار بیماران بدحالی ونتیلاتوری ۳۰درصد افزایش داشته است» (خبرگزاری نیروی قدس ۴ آذر۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: در ۲۴ساعت گذشته ۱۲۴بیمار مبتلا به کرونا بستری شدند اما ۸۶نفر ترخیص شده‌اند (خبرگزاری حکومتی مهر ۴ آذر۱۴۰۰).

در یزد، سخنگوی دانشگاه پزشکی با اشاره به افزایش بیماران بستری و بیماران در ICU گفت: «آمار بستریهای بیمارستانی کرونایی در یزد به ۳۸۹نفر رسید. از این تعداد، ۱۱۰نفر در ICU نگهداری می‌شوند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۴ آذر ۱۴۰۰).

پنجشنبه ۴ آذرماه ۱۴۰۰