رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۵آذر به تلویزیون سی.ان.ان تأکید کرد در سفرم به ایران برای من بسیار مهم و ضروری بود که آنچه را معتقدم آنها (برای بازرسی و راستی‌آزمایی) باید انجام دهند به آنها بگویم، ولی این گفتگوها بی‌نتیجه بود. من امیدوارم آنها درهای تأسیسات مورد نظر را باز کنند و ظرفیت نظارت و راستی‌آزمایی مشخصی را دوباره ایجاد کنند. این موضوع فوری است. سپس تعدادی از مسائل بلندمدت هست که ما در مورد آنها با رژیم ایران بحث کرده‌ایم.

گروسی افزود: برای این‌که دوباره بتوانیم به یک توافق مؤثر و مهم مثل برجام وارد شویم، باید پایه‌ها را اساسی و درست چید. ما تنها سازمانی هستیم که می‌توانیم بگوییم که چه چیزی دارد در آنجا رخ می‌دهد. لذا اگر درهای خود را به روی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باز نکنید، واقعیتها دیده نمی‌شود.

همچنین دولت آلمان از رژیم ایران خواست که به‌طور کامل با آژانس همکاری کند و به تمام سؤالات باقیمانده پاسخ دهد سخنگوی وزارت‌خارجه آلمان روز جمعه از رژیم ایران خواست با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «همکاری کامل» کند و به تمامی سؤالات بی‌پاسخ مانده در مورد برنامهٔ هسته‌یی خود جواب دهد.
آندره ساسه ضمن ابراز تأسف از بی‌نتیجه ماندن سفر گروسی به تهران گفت ما از مطالبه آژانس از رژیم ایران حمایت می‌کنیم. این رژیم باید به‌طور کامل و گسترده با آژانس همکاری کند.
سخنگوی وزارت‌خارجه آلمان طی یک کنفرانس خبری در برلین گفت: رژیم ایران باید شفافیت برنامه هسته‌یی خود را تضمین کند و به همه سؤالات پاسخ دهد.
ساسه افزود: رژیم ایران بار دیگر به وعده‌های خود عمل نکرده است. (خبرگزاری آناتولی ترکیه ۵آذر)

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰