رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه ١٠آذر در مصاحبه‌یی با فرانس۲۴ گفت: در صورت وجود اراده سیاسی، رسیدن به توافق همیشه ممکن است. مذاکرات دور هفتم از نقطه صفر شروع نمی‌شود، بلکه بر اساس شش دور مذاکرات قبلی به پیش می‌رود.
وی تأکید کرد که آژانس طرف توافق برجام نیست، اما به‌عنوان بازرس و تضمین‌کننده توافق از نزدیک مذاکرات جاری در وین را رصد می‌کند و امیدوار است یک توافق به‌زودی حاصل شود.
مدیرکل آژانس افزود: غنی‌سازی بیشتر توسط رژیم ایران و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها، بازگشت به توافق را دشوار کرده است.

فایننشال تایمز: به نظر می‌رسد بازگشت به توافق اتمی ۲۰۱۵، دیگر اتفاق نخواهد افتاد
وبدبینی کارشناسان به مذاکرات وین واحتمال تنش در ماههای آینده فایننشال تایمز روز ۱۰آذر در سومین روز از دور هفتم مذاکرات وین نوشت: در حالی که این هفته مذاکرات برای بازگرداندن توافق اتمی با رژیم ایران که سه سال پیش توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا پاره شد، آغاز می‌شود، به‌نظر می‌رسد تلاش برای بازگشت به آن وضعیت (توافق اتمی) توسط آمریکا و پنج قدرت جهانی دیگر اتفاق نخواهد افتاد…
 
پی‌بی‌اس آمریکا روز ۱۰آذر درباره پیشرفت در مذاکرات قدرتهای جهانی با رژیم‌ آخوندی درباره اتمی رژیم ایران نوشت: انتظار می‌رود این دور از مذاکرات [وین] در روزهای آینده به پایان برسد، اما کارشناسان به احتمال پیشرفت بسیار بدبین هستند. آنها می‌ترسند که در ماههای آینده یک احتمال جدی از تشدید تنشها وجود داشته باشد.
پی‌بی‌اس همچنین نوشت: دیوید آلبرایت در مصاحبه تلویزیونی با پی‌بی‌اس گفت: «من فکر می‌کنم ما احتمالاً باید تحریم‌های اساسی را تشدید و اعمال کنیم… ما هیچ برداشتی از رژیم ایران نداریم که قصد توافقی اساسی در مذاکرات داشته باشد که منافع آمریکا را تأمین کند.

پنجشنبه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰