عباس دریس از بازداشت شدگان قیام آبان ۹۸ در بندر ماهشهر با اتهام «تیراندازی به طرف ماموران امنیتی» توسط بیدادگاه  به اعدام محکوم شد. این حکم در نتیجه گرفتن اعترافات اجباری و تلویزیونی تحت فشار شکنجه صادر شده است.

به گزارش منابع فعال حقوق بشر درایران  عباس دریس از بازداشت شدگان آبان ۹۸ توسط بیدادگاه به اعدام محکوم شد.
بر اساس این گزارش، عباس دریس از بازداشت شدگان آبان ۹۸ با اتهام «تیراندازی و قتل یک مامور حکومتی بنام رضا صیادی» در جریان اعتراضات آبان۹۸ توسط «دادگاه» انقلاب به اعدام محکوم شد. صدور حکم اعدام برای آقای دریس در حالی است که او هیچ ارتباطی با این موضوع نداشته و این اتهام به گفته شاهدان عینی کذب است. به گفته منابع محلی بعد از شنیدن خبر صدور حکم اعدام، همسر این زندانی سیاسی سکته و فوت کرده است.

یک شاهد عینی بنام ح . ع که در روز دوشنبه ۲۷ آبان ۹۸ در تجمع اعتراضی مسالمت آمیز مردم جراحی در میدان بعثت شرکت کرده بود گفته است: «به دلیل زیاد بودن مردم و هجوم نیروهای بسیج، سپاه و نوپو و تیراندازی مستقیم آنها، مجبور شدیم به طرف شهر عقب نشینی کنیم. نیروهای نوپو از جمله رضا صیادی به طرف مردم تیراندازی می کردند و گلوله از پشت به بدن رضا صیادی اصابت می‌کند و این امر توسط کارشناسی که صحنه حادثه را بررسی کرده است نیز تایید شده است.»

این شاهد از اهالی شهر جراحی افزود: «از عباس شلیشات اعترافات تلویزیونی دروغین تحت فشار و شکنجه، مبنی بر تیراندازی و کشته شدن یک مامور گرفته شد.»

عباس دریس (شلیشات) ۴۵ ساله، پدر دو بچه‌ی خردسال از اهالی جراحی – بندر ماهشهر می‌باشد. آقای دریس در اوایل آذرماه ۹۸ به همراه برادرش محسن دریس بازداشت شده بود.

یکشنبه ۱۴آذر ۱۴۰۰