بر اساس اخبار رسیده، زندانیان سیاسی و به طور خاص زندانی سیاسی غلامحسین کلبی، به سفارش وزارت اطلاعات در  زندان  شیبان اهواز  تحت فشار مضاعف قرار دارند.

ببه گزارش یک منبع موثق، زندانیان سیاسی غلامحسین کلبی، ایوب پرکار، مسعود مسعودی، شهیاد قنواتی و تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی عرب اهوازی، در بند ۴ زندان شیبان اهواز به دستور وزارت اطلاعات تحت فشار قرار دارند. این زندانیان از رفت و آمد به محل های عمومی و ارتباط و صحبت دیگر زندانیان با آنان ممنوع اعلام شده است.

بر اساس این گزارش مسئولان زندان با تهدید، زندانیان دیگر را از ارتباط با این زندانیان منع کرده و سعی در ایجاد فضای محدود برای این زندانیان سیاسی دارند.

به گفته همین منبع، ماموران وزارت اطلاعات هر چند وقت یکبار با احضار این زندانیان آنها را تحت فشار قرار می دهند که مصاحبه تلویزیونی کرده و ابراز ندامت کنند.

زندانی سیاسی غلامحسین کلبی متولد ۱۳۳۸، مجرد و اهل بندر ماهشهر است. وی مدت ۲۷ سال از عمر خود را در زندانهای دیکتاتوری ولایت فقیه گذرانده است. وی یکبار در دهه شصت و بار دیگر از سال ۸۱ تاکنون در زندان های اوین، کارون و شیبان اهواز بوده است.

این زندانی سیاسی نزدیک ۲۲ سال از بدون حتی یک روز مرخصی در زندان بوده، هم اکنون در بند ۴ زندان شیبان محبوس است و از عفونت گوش چپ، مشکلات آرتروز، درد کمر و مشکلات فک و دهان و دندان رنج می برد.

این زندانی سیاسی ۶۱ ساله به دلیل عفونت گوش و عدم رسیدگی پزشکی، دچار ناشنوایی شده و همچنین به یک نوع بیماری پا مبتلا گردیده که انگشتانش بصورت عمیقی زخم می شوند. دندانهای غلامحسین کلبی نیز بدلیل شکنجه و محرومیت غذایی سالیان زندان، از بین رفته اما از رسیدگی پزشکی و مراجعه به دندانپزشک محروم است.

در سال ۹۹ پشت این زندانی سیاسی در حادثه ای با آبجوش سوخت. اما به بیمارستان اعزام نشد.

زندانی سیاسی  ایوب پرکار، ۶۶ ساله و خلبان بوده است. او در دیماه ۸۷ به اتهام هواداری از مجاهدین خلق بازداشت شد و مدت ۱۳ سال است که در زندانهای اوین، بهبهان، کارون و شیبان اهواز زندانی و تحت فشار و شکنجه بوده است.

آقای پرکار در سال ۸۸ به اعدام و سپس به ۲۰ سال حبس محکوم شد. وی هم اکنون با وجود بیماریهای مختلف، حتی یک روز هم به مرخصی اعزام نشده و برخلاف اصل تفکیک جرائم، در بند ۴ زندان شیبان تحت فشار قرار دارد.

این زندانی سیاسی پیش از این یکبار سکته کرده و از رسیدگیهای اولیه پزشکی و درمانی محروم است. غذای زندان برای او قابل استفاده نیست.

زندانی سیاسی شهیاد قنواتی یکی دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۴ زندان شیبان اهواز، متولد ۱۳۶۶ و اهل بهبهان است. او در شهریور ماه ۹۷ بازداشت و به دلیل آتش زدن بنر خامنه ای، در دادگاه اهواز به اتهامات واهی و ظالمانه‌ای همچون «تشکیل گروه، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» متهم شده و به ۲۴ سال حبس محکوم شد.

شهیاد قنواتی در دیماه ۹۸ به دلیل نامشخص توسط حفاظت زندان، عبدالحسین غلام نژاد از بند ۷ به بند دیگری منتقل شد. پس از مدت کوتاهی او را چشم بند، دستبند و پابند زده و به قرنطینه زندان منتقل کرده و از آن زمان تاکنون تحت فشارهای مختلف قرار دارد.

مسعود مسعودی زندانی سیاسی دیگری است که مدت ۱۰ سال را در زندان گذرانده است. وی در درگیریهای فروردین‌ماه۹۹ در جریان شورش زندانیان، با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای دچار آسیب و عفونت شد. با وجود عدم دخالت او در شورش و وخامت حالش، او را به انفرادی برده و تحت فشار قرار دادند. او به بیماری فشار خون مبتلا است.

مسعود مسعودی غرملکی (مرق ملکی) ساکن مسجدسلیمان در سال ۱۳۹۰ دستگیر شد. او به مدت شش سال در انفرادی وزارت اطلاعات اهواز تحت شکنجه های شدید قرار گرفت. وی سپس به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل گروه محاکمه و به ۲۵ سال زندان محکوم شد. پس از دو سال زندان به دلیل نبودن مدارک کافی بر علیه وی، حکم او به ۱۰ سال کاهش پیدا کرد.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام

چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰