پنجشنبه ۱۸ آذر۱۴۰۰/ آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۸۶هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. در اردبیل به ۶۱۴۰نفر، در البرز به ۱۴۲۷۳نفر، در اصفهان به ۳۳۴۴۰نفر، در تهران به ۱۱۳۹۹۵نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۳۷۵۰نفر، در خراسان جنوبی به ۴۲۴۱نفر، در خراسان رضوی به ۳۹۴۸۰نفر، در خراسان شمالی به ۶۱۸۸نفر، در سمنان به ۶۴۴۰نفر، در کردستان به ۷۹۹۷نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۳۶۴۴نفر، در گلستان به ۱۰۶۱۵نفر، در گیلان به ۱۶۹۳۵نفر و در لرستان به ۱۶۱۶۰نفر رسیده است.

میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: «بالغ بر ۱۴۵هزار نفر مبتلا به کرونا در جامعه پرستاری داشتیم و تقریباً تمام کسانی که در شغل پرستاری مشغول به ارائه خدمت بوده‌اند حداقل یکبار به این بیماری مبتلا شده‌اند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۸ آذر۱۴۰۰).

در قزوین، معاون دانشگاه پزشکی با اشاره به افزایش بیماران مبتلا به کرونا گفت: «روزانه ۶۵.۳درصد بیماران قطعی مبتلا به کرونا و ۲۵درصد بیماران بدحال افزایش یافته است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۸ آذر۱۴۰۰).

در فارس، دانشگاه پزشکی شیراز اعلام کرد: «در ۲۴ساعت گذشته ۱۰۲بیمار مبتلا به کرونا بستری شدند. هم اینک آمار کل بیماران بستری ۷۹۷نفر که از این تعداد ۱۱۷نفر در بخشهای ICU نگهداری می‌شوند» (ایسنا ۱۸ آذر۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «هم اکنون از ۴۹۵بیمار بستری، ۱۳۷نفر در بخشهای ICU و ۳۲بیمار هم به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱۸ آذر۱۴۰۰).

در البرز، «والدین نگران از عدم رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی در مدارس گلایه دارند و اذعان می‌کنند که امکانات موجود برای پیشگیری از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا کافی نیست» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۸ آذر۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی رسالت امروز درباره وضعیت پرستاران در زمان بیماری کرونا نوشت: «با توجه به این‌که هیچ‌یک از مطالبات جامعه پرستاری محقق نشده، این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که بی‌تفاوتی‌ها و بی‌عملی‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟. . در حالی‌که هیچ کجای دنیا این‌گونه نیست و به همین دلیل برای تصمیم‌گیران ما استخدام پرستار مهم نیست و منابع را در بخش درمان صرف می‌کنند و اجازه می‌دهند مردم بیمار شوند و از بیماری آنها کسب درآمد کنند. اینجا تعارض منافع است که حرف اول را می‌زند».

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰