آکسیوس روز ۱۷آذر در گزارشی از دور جدید مذاکرات که روز پنجشنبه ۱۸آذر قرار است در وین برگزار شود نوشت: اگر دور جدید مذاکرات هسته‌یی که روز پنجشنبه در وین آغاز می‌شود، نتواند پیشرفتی را به همراه داشته باشد، ایالات متحده و متحدان اروپایی آن احتمالاً اقداماتی را برای افزایش فشار بر ایران انجام خواهند داد… مذاکرات هسته‌یی ایران وارد مرحله اکنون یا هرگز می‌شود.
آکسیوس در ادامه افزود: انتظار می‌رود راب مالی، نماینده آمریکا برای ایران و تیمش روز پنجشنبه وارد وین شوند و به‌طور غیرمستقیم از طریق میانجیگران اروپایی به مذاکره ادامه دهند.
در پشت صحنه، دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که گزارش آکسیوس مبنی بر این‌که اطلاعات اسراییل حاکی از آن است که رژیم ایران ممکن است برای غنی‌سازی اورانیوم با درجه تسلیحات آماده شود، در وین مورد بحث قرار گرفت. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در تماسی با امیر عبداللهیان این گزارش را مطرح کرد، که او آن را تکذیب کرد…

آکسیوس در این گزارش درباره شکست این مرحله از مذاکرات و مرحله بعد نوشت: به‌گفته مقامات آمریکایی، اگر دور جدید مذاکرات با شکست مواجه شود، ایالات متحده و E۳ احتمالاً تا پایان دسامبر جلسه اضطراری هیأت مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تشکیل خواهند داد تا قطعنامه‌یی علیه ایران تصویب کنند.
گامهای بعدی می‌تواند شامل تحریم‌های بیشتر علیه ایران و حتی آغاز تحریم‌های فعال کردن مکانیزم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل باشد. دیپلماتهای E۳ می‌گویند که بریتانیا از چنین رویکردی حمایت می‌کند.

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰