سومین جلسه دادگاه استیناف آنتورپ بلژیک در مورد پرونده سه مزدور اطلاعات آخوندی همدست اسدالله اسدی، صبح پنجشنبه ۱۸ آذر برگزار شد. در این جلسه دو کارشناس بمب در مورد تأثیر تخریب بمب در گردهمایی بزرگ ویلپنت توضیح دادند.

در جلسه اول دادگاه استیناف آنتورپ بلژیک که روز چهارشنبه ۲۶ آبان۱۴۰۰ برگزار شد دادستان کیفرخواست خود علیه سه مزدور را قرائت کرد و به‌دنبال آن وکیل مدافع مقاومت ایران و هم‌چنین حسین عابدینی به‌عنوان شاکی سخن گفتند و سپس وکلای مزدوران امیر سعدونی و نسیمه نعامی نکاتی را مطرح کردند

در جلسه دوم که روز پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد یکی از وکلای رژیم در ارتباط با مهرداد عارفانی که از سوی وزارت اطلاعات تحت پوش نویسنده شاعر و فعال حقوق‌بشر در سلول خفته تروریستی رژیم جا داده شده بود سخنرانی کرد و با طرح ترفندهای مختلف تلاش کرد چنین وانمود کند که مهرداد عارفانی برای رژیم جاسوسی می‌کرده اما تروریست نبوده و درخواست تجدید نظر و تخفیف در حکم این مزدور کرد.

همزمان با سومین جلسه دادگاه استیناف بمب‌گذاری در گردهمایی بزرگ مقاومت در سال ۹۷ ایرانیان آزاده و اشرف‌نشانان در مقابل دادگاه آنتورپ یک گردهمایی برگزار کردند و خواستار محکومیت مزدوران تروریست رژیم آخوندی و تعطیل سفارتخانه‌های رژیم به‌عنوان لانه‌های جاسوسی و تروریسم علیه پناهندگان ایرانی در کشورهای اروپایی شدند.

در پایان جلسه دادگاه آنتورپ بلژیک وکلای مدافع مقاومت ایران یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند؛

وکیل ون راسل: امروز روز خیلی خوبی بودش ما به‌خصوص از یک کارشناس بلژیکی این مسأله رو متوجه شدیم که این بمب در صورت انفجار می تونست خیلی مرگبار باشه در نتیجه روز خیلی خوبی بودش روز تخصصی بود صحبت‌های تخصصی زیادی شد و فردا ادامه پیدا می‌کنه ولی اون چیزی که محرزه اینه که به‌خصوص کارشناس بلژیکی توضیحاتی که داد این مسأله رو مشخص کرد که این مسأله چقدر می تونست منجر به تلفات زیاد و حمله مرگباری بشه

وکیل ژرژ هانری بوتیه: فکر می‌کنم که اسدی حالا که حکم خودش رو گرفته این دم و دنبالچه‌های خودش رو ول کرده یعنی اینها رو فراموش کرده و اینها هم اینجا در واقع در این دادگاه تو یک حچلی افتادند. چون اینها می‌خواستند بگند که این بمب اصلاً کشنده نبوده اصلاً آتش‌بازی بوده صوتی بوده چه بوده الآن تو بحثهایی که امروز صورت گرفت این مشخص شد که مینی مم دهها نفر حالا کسی نگفته هزاران نفر ولی مینی مم دهها نفر کشته می شدند که همین مشخصه این بمب کشنده بوده موضوع دادگاه امروز هم همین بود که ثابت بشه که این بمب کشنده بوده و اونها دروغ می گفتند که این امروز ثابت شد و آقای ریک هم گفت که بله امروز برنده این دادگاه ما بودیم به‌خصوص کارشناس دومی که اومد خیلی روشن و واضح بر اساس اعداد و ارقام تصاویر نشان داد که این بمب کاملاً یک بمب بوده با هدف قتل از طریق عمل جنایتکارانه تروریستی

همزمان با جلسه دادگاه استیناف بمب‌گذاری در گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در سال ۹۷ در دادگاه آنتورپ یک کنفرانس مطبوعاتی توسط مقاومت ایران برگزار شد.

بهزاد نظیری: الآن امروز که ما فکر می‌کردیم از ۹ ال ۱۲ دادگاه هست الآن تا این ساعت که شما هستید بنابراین استارتش را که شما زدید با تظاهرات پرشور خودتون اینجا این جنگ ادامه پیدا کرد. هر جا هم که یک صحنه جنگ هست بین رژیم و مجاهدین شما هم حضور دارید مثل همیشه که این جنگ خلاصه حرارتش بره بالا.

امروز یک جلسه موفقی بود از دادگاه دیگه انشاالله منتظر نتیجه نهایی و حکمش هم خواهیم بود که قطعاً تثبیت همون شکست مفتضحانه اسدی و شکست این سه تا مزدوریه که سرنوشتشون عبرتی باشه برای همه مزدورا و همه جاسوسا و کسانی که سرنوشت خودشون رو به یک رژیم در حال سقوط و کشتی در حال غرق پیوند می‌زنند

حسین عابدینی:  می‌خواستم درود بفرستم به شما به‌خاطر این یاران سازمان پرافتخار مجاهدین خلق، پایدار، باثبات و واقعاً در همه صحنه‌های جنگ حاضر و در هر کجا که باشه در هر شرایطی که باشه همان‌طور که آقای وکیل هم گفت جلسه امروز یک جلسه موفق بود تا جایی که به محکومیت جدی این ۳مزدور برمی گرده و این جنگ ادامه داره انشاالله تا این‌که به هرحال رژیمی که در محاصره دادگاههای مخلتف هست رو برسونیم به نقطه‌یی که توی شیب سرنگونی هر چه زودتر به سرنگونی نزدیکتر بشه. درود بر شما موفق باشید.

در سومین جلسه دادگاه استیناف آنتورپ برای رسیدگی به درخواست استیناف سه تن از همدستان اسدالله اسدی دادگاه دو متخصص مواد منفجره را در مورد میزان تاثیرات تخریبی، بمبی که برای منفجر کردن گردهمایی بزرگ مقاومت توسط اسدی از ایران به اروپا منتقل شده بود، استماع کرد.

در دو جلسه قبلی دادگاه استیناف، اسدالله اسدی که درخواست استیناف نداده و عملاً حکم ۲۰سال زندان را پذیرفته بود شرکت نداشت و سه همدست او که به ۱۵و ۱۷و ۱۸سال زندان محکوم شده‌اند، با درخواست استیناف تلاش کردند نقش خود را در توطئه کاهش داده و حتی مدعی شدند بمبی که می‌خواستند منفجر کنند قدرت تخریبی زیادی نداشته است. از همین رو دادگاه به نظر دو متخصص گوش فرا داد.

ابتدا یک متخصص آلمانی به‌عنوان شاهد در مقابل دادگاه حاضر شد و به سؤالات قاضی و متعاقباً وکلای متهمین و وکلای شورای ملی مقاومت و دیگر شاکیان پاسخ داد.

متخصص آلمانی از جمله گفت موج انفجار به وزن بمب و فاصله آن بستگی دارد و یادآور شد که یک پلیس موقع خنثی سازی به‌رغم فاصله زیاد مجروح شده است.

متخصص آلمانی تأکید کرد قطعات بمب در صورت انفجار مثل گلوله عمل می‌کنند و این می‌تواند تأیید کند که ساخت بمب حرفه‌یی بوده است

نکات دیگری که مورد تأکید قرار گرفت این بود که قطعات بمب طوری ساخته شده بود که می‌توانست به‌صورت ترکش پرتاب شود و موجب خسارات جانی گردد و حتی موج انفجار نیز می‌توانست مرگ‌آور باشد.

متخصص دیگر که از کشور بلژیک بود تصریح کرد که این یک بمب حرفه‌یی بود و گفت در هنگام خنثی کردن این بمب که به‌وسیله یک ربات خاص خنثی صورت گرفته دوربین ربات کاملاً پودر شده است. در حالی‌که این ربات یک نوع مقاوم است که در برابر انفجار مقاومت داشته باشد. ولی علاوه بر دوربین یکی از دسته‌های ربات هم نابود شده و قابل تعمیر نیست.

وی هم‌چنین توضیح داد که در هنگام خنثی کردن بمب، به‌طور اتفاقی منفجر شد ولی این یک انفجار کامل نبود و اگر انفجار کامل صورت گرفته بود قدرت تخریبی آن بسیار بیشتر بود.

متخصص بلژیک تصریح کرد که ما داده‌ها و شواهدی داریم که بر اساس آن نتیجه می‌گیریم که بمب حرفه‌یی ساخته شده است. وی گفت موادی که استفاده شده نشان می‌دهد که کسی که این را ساخته می‌دانسته چکار دارد می‌کند. به‌عنوان مثال باطری را طوری کار گذاشته بودند که و اجزا طوری در کنار هم قرار گرفته بودند که در موقع انفجار از بین بروند و این یک نشانه دیگر از آن است که بمب به‌طور حرفه‌یی درست شده بود.

این متخصص در پاسخ به قاضی که گفت پس این وسیله‌ای است که خیلی خوب درست شده است؟ گفت بله کسی که ساخته مسلط بوده است. همین موضوع در مورد ریموت کنترل هم صدق می‌کند که به‌صورتی ساخته شده بود که به‌راحتی قابل شناسایی نباشد و شبیه به ریموت‌هایی باشد که برای باز کردن درب گاراژ استفاده می‌شود.

این متخصص بلژیکی با استناد به منابع موثق برای محاسبه و ارائه ارقام دقیق نتیجه‌گیری کرد که طبق محاسبه ما ۵۹۶ گرم مواد این بمب و حجم آن ۸۵۲ سانتیمتر مکعب بوده است.

در این قسمت، وکیل یکی از تروریستها تلاش کرد مانع توضیحات متخصص شود که قاضی به او تذکر داد که باید به این رفتار خاتمه دهد.

متخصص مواد منفجره بلژیک در بخش دیگری از شهادت خود گفت، وقتیکه این بمب منفجر می‌شود یک توپ آتشین ایجاد می‌شود. که همه چیز پیرامون آن می‌سوزد. از جمله آنچه که روی زمین ریخته.

وی هم‌چنین گفت شیوه محاسبات ما این‌طور است که یک نرم‌افزار داریم که به آن ارقام را می‌دهیم و حساب می‌کند و یک جدول هم داریم که ارتش آمریکا استفاده می‌کند.

وی سپس ادامه داد که اگر بمب منفجر می‌شد در یک شعاع ۵۳ متری تبعات مرگ آور داشت. وی هم‌چنین گفت پلیسی که در فاصله ۷۲ متری بود از ناحیه چشم مجروح شد. این در حالی است که انفجار کامل هم صورت نگرفته بود.

در این جلسه وکیل شورای ملی مقاومت و شاکیان در قسمتی از جلسه استماع با نشان دادن عکس‌های جمعیت در سالن ویلپنت که از جمله شامل بچه‌های خردسال می‌شود که به همین دلیل میزان خسارت وارده در صورت انفجار بسیار گسترده بود.

ادامه دادگاه به روز جمعه ۱۹ آذر موکول شد.

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰