جمعه ۱۹آذر۱۴۰۰/آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۸۷هزار و ۱۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۸۳۳۸نفر، در اصفهان به ۳۳۴۷۰نفر، در بوشهر به ۵۴۲۹نفر، در تهران به ۱۱۴۰۷۵نفر، در خوزستان به ۲۹۵۲۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۳۴۸۵نفر، در فارس به ۱۸۲۲۰نفر، در قم به ۱۳۱۸۰نفر، در کرمان به ۱۳۰۶۷نفر، در کرمانشاه به ۹۰۸۹نفر و در یزد به ۸۰۱۸نفر رسیده است.

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به روند صعودی مهاجرت پرستاران گفت: «وضعیت اسفبار پرستاری در کشور ما، حقوق کم، برخورد نامناسب و نبود امنیت شغلی برای پرستاران باعث شده تا مهاجرت پرستاران نسبت به سال‌های قبل شدت پیدا کند زیرا قبلاً شدت کمتر بود و اکنون مهاجرت پرستاران نسبت به سال‌های قبل کرونا ۳برابر شده است» (سلامت نیوز ۱۹آذر۱۴۰۰). .

در فارس، دانشگاه پزشکی شیراز، اعلام کرد: «در فارس، هم‌چنان خطر مبتلا شدن و مرگ جدیست. در شبانه روز گذشته ۱۰۵بیمار مبتلا به کرونا بستری شده‌اند. هم‌اکنون ۷۶۷نفر بستری و شمار بیماران بدحال بستری در بخش‌های ICU ۱۱۰نفر هستند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۹آذر۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، «در ۲۴ساعت گذشته ۱۰۳بیمار مبتلا به کرونا بستری شدند. هم اکنون۵۰۵بیمار بستری و ۱۳۸نفر در ICU و ۳۳بیمار هم به دستگاه تنفسی مصنوعی متصل هستند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱۹آذر۱۴۰۰).

در خوزستان، معاون دانشگاه پزشکی اهواز در مورد ورود سویه اُمیکرون به کشور گفت: «هیچ ویروسی پشت مرزهای کشور نمی‌ماند. مرزهای شرقی و غربی می‌توانند محلی برای ورود این ویروس به کشور باشند» (ایسنا ۱۹آذر۱۴۰۰).

جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰