وزارت بازرگانی آمریکا روز پنجشنبه ۲۵آذرماه، سه شرکت را به اتهام صدور یا تلاش برای صدور کالاهایی با مبدأ آمریکا به مقصد ایران و برای استفاده در برنامه تسلیحاتی و موشکی ایران در لیست سیاه تحریم‌ها قرار داد.
این سه شرکت شامل «وِیولِت الکترونیکز»، «کام‌تل» و «اچ‌اس‌جی الکترونیکز» هستند.

دفتر صنعت و امنیت این وزارتخانه، این سه شرکت را به فهرست نهادهای خود «در مقصد چین برای اقدامات مغایر با امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی ایالات متحده» اضافه کرد.

فهرست به روز شده منتشر شده در فدرال رجیستر، خاطرنشان می‌کند که «این شرکتها اقلامی را با منشأ آمریکا عرضه کرده‌اند که می‌تواند از برنامه‌های موشکی و تسلیحات پیشرفته متعارف ایران برای نهادهای تحریم‌شده توسط ایالات متحده حمایت مادی کند».

گنجاندن آنها در لیست، از صادرات، صادرات مجدد یا انجام انتقال تجهیزات در داخل کشور جلوگیری می‌کند.
علاوه بر این، وزارت بازرگانی آمریکا شبکه‌ای متشکل از هشت شرکت دیگر را در لیست سیاه قرار داد که از صنایع دفاعی رژیم ایران با صادرات از طریق چین، مالزی، ترکیه و گرجستان حمایت مادی می‌کنند.

این لیست سیاه در بحبوحه تحریم‌های وزارت بازرگانی به‌دلیل صادرات بیوتکنولوژی به چین که گزارش‌شده است «به‌دلیل کاربردهای نظامی و نقض حقوق بشر» صورت می‌گیرد.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه‌یی گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم کالاها، فناوریها و نرم‌افزارهای ایالات متحده که از علوم پزشکی و نوآوریهای بیو تکنیکی پشتیبانی می‌کنند، به سمت استفاده‌هایی برخلاف امنیت ملی ایالات متحده منحرف شوند».

ایالات متحده در برابر تلاش‌های [چین] و ایران برای تبدیل ابزارهایی که می‌توانند به پیشرفت بشریت کمک کنند به ابزارهایی که امنیت و ثبات جهانی را تهدید می‌کنند، محکم خواهد ایستاد.(سایت نشنال ۲۵آذر۱۴۰۰)

پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰