در یک پرونده سازی در زندان قرچک ورامین، بیدادگاه تهران، اقدام به صدور مجموع ۶۰ ماه حبس در کنار سایر محکومیت های ضدانسانی برای ۴ زن زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین کرد.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۲۵ آذر ۱۴۰۰، بر اساس گزارشهای رسیده، دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری که روز چهارشنبه ۳ آذر ماه تشکیل شد، برای چهار زن زندانی سیاسی  پرستو معینی ،  زهرا صفایی ، فروغ تقی پور ومرضیه فارسی ، در مجموع ۶۰ ماه حبس اضافی بخاطر پرونده سازی در زندان، در کنار سایر محکومیت ها صادر کرده است.

این زندانیان به اتهام انتشار پیام تحریم انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه ۱۴۰۰ از درون زندان، هر کدام به ۱۵ ماه حبس اضافه محکوم شده اند. علاوه بر این، احکام دیگری نیز برای آنها به شرح زیر صادر شده است:

الف) ۴ ماه نظافت محیط های خالی از سکنه
ب) تهیه پژوهش نامه ۴۰ صفحه ای پیرامون جنایات معاندین و منافقین با مطالعه کتاب نفاق و منافق از دیدگاه مطهری
ج) ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور
د) توقیف وسایل ضبط شده

شایان ذکر است در دادگاهی که روز چهارشنبه سوم آذر ۱۴۰۰  تشکیل شد، تنها زندانی سیاسی پرستو معینی حاضر شده و سایر زندانیان سیاسی خانمها زهرا صفایی، فروغ تقی پور و مرضیه فارسی در اعتراض به پرونده سازی در زندان در دادگاه حاضر نشدند، اما این حکم بصورت غیابی برای آنها صادر شده است.

در این دادگاه همچنین وکیل زندانیان حضور نداشت.

رئیس زندان قرچک ورامین صغری خدادادی کسی  است که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۷ دسامبر ۲۰۲۱ برابر با ۱۶ آذرماه ۱۴۰۰ تحریمهای جدید را علیه او و چند نهاد و شخصیت حقیقی ایرانی وضع کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، صغری خدادادی، مدیر فعلی زندان زنان قرچک، اولین زنی است که در دیکتاتوری ولایت فقیه به مدیریت یک زندان منصوب شده، در حمله خشونت‌آمیز ۲۲ آذر ۱۳۹۹ به زندانیان عقیدتی بند ۸ این زندان به همراه حداقل ۲۰ نگهبان دیگر مشارکت مستقیم داشته و دستور این حمله را داده است.

پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰