روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰، زینب همرنگ، فعال صنفی معلمان و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، برای دومین بار در ده روز گذشته به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده‌است.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده زینب همرنگ، این زندانی سیاسی به بیماریهای متعدد زمینه‌ای از جمله فشار خون، مشکلات کلیوی و ناخنک چشم مبتلا است. شرایط نامناسب زندان اوین و مخالفت مقامهای قضایی با اعطای مرخصی درمانی به خانم همرنگ، خانواده این معلم بازنشسته را به شدت نگران وضعیت جسمی وی کرده است. همچنین زینب همرنگ پس از انتقال به بیمارستان و بهرغم بیماری و وضعیت جسمی نامناسب، توسط ماموران مرد با پایند به تخت بیمارستان بسته شده‌است.

منبع نزدیک به خانواده زینب همرنگ میگوید: «شرایط نگهداری زندانیان در زندان اوین مناسب نیست و بهداری این زندان نیز فاقد امکانات پزشکی است. مسئولین این زندان حتی در این روزهای سرد از روشن کردن شوفاژهای بند نسوان خودداری میکنند. عدم تفکیک جرائم در زندان اوین و مزاحمتهای زندانیان جرائم خطرناک برای زندانیان سیاسی و بی‌احترامی مداوم نگهبانان زندان به زینب همرنگ هم شرایط جسمی و روحی این زندانی را بدتر کرده است.»

زینب همرنگ سیدبگلو، حدودا ۵۰ ساله، ساکن تهران و از اهالی شهرستان مغان در استان اردبیل است. «دادگاه» انقلاب تهران این معلم بازنشسته را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است. خانم همرنگ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ هنگام سفر به شهر خوی در استان آذربایجان غربی بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰