به گزارش هه‌نگاو، ساعت ٤ سحرگاه یک‌شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ، حکم اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد به طور مخفیانه و بدون اینکه اجازه آخرین ملاقات با خانواده‌اش به وی داده شود، در زندان مرکزی سنندج اجرا شد.  وی ساعت ۲۳ شب گذشته به سلول انفرادی منتقل شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده قربانی در این رابطه به هه‌نگاو گفت: مقارن ۵ بامداد امروز با ما تماس گرفتند و اعلام کردند که  حیدر در حال اعزام به  تهران است و می‌توانید بیایید وی را ببینید، اما وقتی به سنندج رفته‌ایم ما را به قبرستان برده و گفته‌اند حیدر اعدام شده و این قبر حیدر است و حتی اجازه نداده‌اند که جسد وی را ببینیم.

روابط عمومی دادگستری استان کُردستان با انتشار بیانیه‌ای خبر اعدام حیدر قربانی را رسماً تایید کرده است. اجرای حکم اعدام حیدر قربانی در حالی انجام گرفته است که سازمان‌های بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل و کارشناسان حقوقی سازمان ملل با این حکم مخالفت نموده و خواهان لغو آن بوده‌اند.

به گفته منابع هه‌نگاو، حسن قربانی برادر حیدر قربانی بامداد امروز و پس از اعتراض به اجرای مخفیانه حکم اعدام برادرش، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌ است.

حیدر قربانی بهمن ماه ۹۸ (ژانویه ۲۰۲۰) توسط شعبه یکم دادگاه  سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام ”بغی” و «همکاری و عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران» به اعدام محکوم شده و این حکم در تاریخ ۸ بهمن ۹۸ (۲۸ ژانویه ۲۰۲۰) در زندان مرکزی سنندج رسماً به وی ابلاغ گردید.

روز پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹ ، حکم اعدام حیدر قربانی زندانی سیاسی اهل کامیاران از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تایید شده بود.

یکشنبه ۲۸آذر ۱۴۰۰