سه‌شنبه ۳۰آذر ۱۴۰۰ / آمار  قرباینان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۰هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. در آذربایجان غربی به ۱۸۴۸۸نفر، در اصفهان به ۳۳۸۱۵نفر، در بوشهر به ۵۴۶۹نفر، در تهران به ۱۱۴۸۹۰نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۳۷۹۰نفر، در خراسان جنوبی به ۴۳۱۶نفر، در خراسان شمالی به ۶۲۶۸نفر، در سمنان به ۶۴۸۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۳۵۷۵نفر، در فارس به ۱۸۴۷۰نفر، در کرمانشاه به ۹۱۵۹نفر، در گلستان به ۱۰۶۹۵نفر و در گیلان به ۱۷۰۴۵نفر رسیده است.

مردانی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «افزایش ابتلا به کرونا چیزی به جز امیکرون نیست. هر کس کرونا گرفت بدانید امیکرون دارد» (همشهری ۳۰آذر۱۴۰۰).

شمسی‌گوشکی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «وقتی نقشه کرونایی کشور قرمز می‌شود، دیگر کاری نمی‌شود کرد و با بستری زیاد در بیمارستانها و ICU و تعداد بالایی مرگ‌ومیر مواجه می‌شویم، زمان پیشگیری الآن است» (ایسنا ۳۰آذر۱۴۰۰).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: شیوع دلتا در ایران دو هفته بعد از اروپا بود. در مورد اُمیکرون نیز همین اتفاق خواهد افتاد (ایسنا ۳۰آذر۱۴۰۰).

در اصفهان، بر اساس اعلام دانشگاه پزشکی، از ابتدای این پاندمی ۱۷هزار و ۲۱۷بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل جان‌باخته‌اند (خبرگزاری حکومتی مهر ۳۰آذر۱۴۰۰). اگر این نسبت از قربانیان را به کل کشور تعمیم دهیم، میزان قربانیان حدود ۳۱۵هزار نفر یعنی دو نیم برابر عدد وزارت بهداشت است. این در حالیست که بخش زیادی از قربانیان در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه ثبت نمی‌شوند و شرایط پزشکی و بهداشتی در بسیاری از استانها بسیار وخیم‌تر از اصفهان است.

در فارس، بعد از دو هفته که بستریهای کرونایی دو رقمی شده بود، طی ۲۴ساعت گذشته ۱۲۴بیمار کرونایی در استان بستری شدند (ایسنا ۳۰آذر۱۴۰۰). مشاور سرپرست دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «با توجه به شناسایی نخستین مورد ابتلا به «اُمیکرون» در کشور، زنگ خطر مواجهه با پیک جدید کرونا به صدا درآمده است» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۳۰آذر۱۴۰۰).

سه شنبه  ۳۰ آذر ۱۴۰۰