تایمز لندن روز۱۰دیماه در گزارشی از پرتاب موشک ماهواره‌بر توسط رژیم آخوندی در روز گذشته نوشت: آژانس فضایی ایران امروز پرتاب موشک جدیدی را به نمایش گذاشت و پیامی را به قدرتهای غربی در مذاکرات با تهران درباره آینده برنامه هسته‌یی این کشور ارسال کرد.
تلویزیون دولتی آنچه را که پرتاب موفقیت‌آمیز موشک سیمرغ نشان داد حامل سه ماهواره بود. آماده‌سازی پرتاب این موشک که از فرودگاه فضایی خمینی پرتاب شد، در اواسط دسامبر توسط ماهواره‌های قدرتهای غربی مشاهده شده بود.
تایمز لندن افزود: موفقیت محدود بود، پرتاب ممکن است به‌سرعت کافی برای رها کردن سه ماهواره به مدار دست نیابد، اما خود موشک به ارتفاع ۲۹۰ مایلی (۴۷۰ کیلومتری) رسید.
قدرتهای غربی برنامه فضایی ایران را از نزدیک زیر نظر دارند و می‌گویند که این برنامه «کاربرد دوگانه» دارد که علاوه بر این‌که بخشی از تلاش واقعی برای پرتاب ماهواره‌ها است، فناوری موشکهای بالستیک نیز در آن در نظر گرفته شده است…

رویترز: برلین از ایران خواسته است که ارسال موشک‌های پرتاب ماهواره به فضا را متوقف کند
رویترز روز پنجشنبه ۹دی در خبری از واکنش آلمان نسبت به پرتاب موشک ماهواره‌بر توسط رژیم آخوندی نوشت: برلین از رژیم ایران خواسته است که ارسال موشک‌های پرتاب ماهواره به فضا را متوقف کند.
یک دیپلمات آلمانی گفت که برلین از ایران خواسته است که ارسال موشک‌های پرتاب ماهواره به فضا را متوقف کند و افزود که این پرتابها می‌توانند برای آزمایش فناوری موشک‌های بالستیک استفاده شوند که اصولاً می‌توانند برای حمل سلاحهای هسته‌یی استفاده شوند.
این دیپلمات گفت: «ما از ایران می‌خواهیم از پرتاب‌های بیشتر موشکهای بالستیک، از جمله پرتاب‌کننده‌های ماهواره، خودداری کند و به تعهداتش بر اساس قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل کند».

جمعه ۱۰دیماه۱۴۰۰