کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، به گفته منابع موثق، زندانی سیاسی عادل کیانپور که از روز شنبه ۴ دیماه ۱۴۰۰ در اعتراض به به سرکوب شهروندان و عدم اعطای مرخصی در اعتصاب غذا بسر میبرد، بعد از گذشت یک هفته از اعتصاب امروز شنبه ۱۱ دیماه ۱۴۰۰، بدلیل بی توجهی و عدم رسیدگی پزشکی در زندان شیبان اهواز درگذشت.

زندانی سیاسی عادل کیانپور در اعتراض به روند ناعادلانه بررسی پرونده قضایی اش، عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، محرومیت از حق اعطای مرخصی و همچنین اعتراض به سرکوب گسترده شهروندان، از روز شنبه ۴ دی ماه ۱۴۰۰ در اعتصاب غذا به سر می برد، اما عوامل زندان اهواز هیچ توجه و رسیدگی به وضعیت او نکردند و باعث از دست رفتن جان وی شدند.

بر اساس گزارشات رسیده، عادل کیانپور، در مرداد ماه سال ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی اهواز بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. وی در دوران بازجویی از حق دسترسی به وکیل محروم بود.

زندانی سیاسی عادل کیانپور، از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق اذهان عمومی به قصد برهم زدن امنیت کشور» تفهیم اتهام شده و در مجموع به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

زندانی سیاسی عادل کیانپور در دوران بازجویی تحت شکنجه های جسمی و روحی شدید قرار گرفته بود.

گفته میشود عادل کیانپور، ساکن اهواز، سرپرست مادر، ۳ خواهر و برادر کوچک تر از خود بوده است.

شایان ذکر است این زندانی سیاسی در مهرماه سال جاری به کرونا مبتلا شده بود اما تنها کاری که زندان برای او کرد این بود که وی را به محل نگهداری بیماران مبتلا به کرونا منتقل کرد که در آن مکان هیچگونه رسیدگی پزشکی وجود نداشت.

عادل در یک فایل صوتی درباره اعتصاب غذای خود گفته بود:

«من عادل کیانپور زندانی سیاسی در راستای اهداف منشور حقوق بشر، در برابر ظلم حاکم بر ما، بنام کشور و ملت و در راه عدالت، اعتصاب غذای خود را بصورت رسمی در تاریخ ۴ دی شروع کرده و به تمام مردم و سازمانهای حقوق بشری اعلام می نمایم».

شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰