یکشنبه ۱۹دی۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۶هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. در تهران به ۱۱۵۹۸۰نفر، در خراسان رضوی به ۴۰۰۰۰نفر، در کردستان به ۸۱۸۷نفر، در کرمان به ۱۳۳۷۷نفر، در گیلان به ۱۷۲۱۰نفر، در مازندران به ۱۸۰۱۵نفر، در هرمزگان به ۸۲۱۵نفر و در همدان به ۹۲۰۳نفر رسیده است.

قادری رئیس مرکز بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، گفت: «اُمیکرون گردش خود را درون جامعه آغاز کرده و ممکن است ما را در چند هفته آینده با افزایش چشمگیر مواجه کند. برخی استانها بیشتر در معرض خطر هستند، مانند هرمزگان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان و مازندران استانهایی هستند که باید بیشتر مراقب بحث اُمیکرون باشند» (ایسنا ۱۸دی۱۴۰۰).

جماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «امیکرون دارد شیوع پیدا می‌کند و دو تا سه هفته آینده به احتمال زیاد به پیک می‌رسد، به‌نظر نمی‌رسد که بازگشایی مدارس و دانشگاهها کار معقولی باشد. اگر مدارس باز شوند و افراد نیاز به ICU داشته باشند، در کل کشور می‌تواند یک بحران را ایجاد کند» (ایسنا ۱۹دی۱۴۰۰).

طبرسی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «خطر اُمیکرون بیخ گوش‌مان است. آمار رو به افزایش بوده و با توجه به‌خصوصیات این ویروس که اگر شروع به افزایش کند، تصاعدی بالا می‌رود، بنابراین دو تا سه هفته آینده ممکن است که با پیکی مواجه شویم» (ایسنا ۱۹دی۱۴۰۰).

در اصفهان سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «۴۰ نفر در استان به اُمیکرون مبتلا شدند. پیش‌بینی ما این است که از اواخر دی و اوایل بهمن اُمیکرون سویه غالب بیماری کرونا در اصفهان خواهد بود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹دی۱۴۰۰).

در گلستان رئیس دانشگاه پزشکی گفت: تا روز گذشته ابتلای چهار نفر بر اساس آزمایشهای فنی و دقیق تأیید شده است. در حال حاضر ۴۷۶مورد اَمیکرون در سطح کشور تأیید شده است که نشان از عمق خطر در این حوزه دارد» (ایسنا ۱۹دی۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی آفتاب یزد امروز نوشت: وزیر بهداشت گفته بود: ”بسیاری از مسئولان از واکسن داخلی استفاده می‌کنند، بنده و بسیاری از اعضای هیأت دولت نیز همینطور“ اما کارت واکسن او از این حکایت دارد که واکسن اسپوتنیک روسی دریافت کرده است».

یکشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۰