سه‌شنبه ۲۱دی۱۴۰۰ /آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۶هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است. در تهران به ۱۱۶۰۸۰نفر، در خراسان رضوی به ۴۰۰۳۵نفر، در زنجان به ۴۷۷۵نفر، در قزوین به ۵۸۳۴نفر، در کرمان به ۱۳۴۰۲نفر، در کرمانشاه به ۹۲۹۹نفر، در گیلان به ۱۷۲۳۵نفر، در لرستان به ۱۶۴۳۰نفر و در یزد به ۸۲۲۳نفر رسیده است.

جماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا در مورد شیوع امیکرون در کشور گفت: «بسیاری از بیمارانی که اکنون بستری شدند و حتی در ICU هستند، مبتلا به اُمیکرون هستند. ۲۷درصد تست‌های هفته گذشته، مربوط به امیکرون بوده است. وقتی در یک هفته این‌قدر افزایش یافته، می‌تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد. بنابراین پیشنهاد کمیته علمی این است که مدارس، دانشگاهها و مجامع اعم از کنسرت و … حداقل تا چند هفته آینده، برای بازگشایی‌شان تعجیل نشود» (فرارو ۲۱دی ۱۴۰۰).

طبرسی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «یکی از مشکلات ما از آغاز کرونا کمبود تست بود و ما تست زیادی انجام نمی‌دهیم. بسیاری از تستها به تست فوری یا «رپید تست» معروف هستند و جایی ثبت نمی‌شود» (ایلنا ۲۱دی ۱۴۰۰).

یونسیان، عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «موج جدیدی در راه داریم. ما واکسیناسیون مؤثرتر از اروپا نداشته‌ایم درگیری با اُمیکرون و آغاز موج جدید سرنوشت محتوم همه کشور‌ها است» (روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی ۲۱دی ۱۴۰۰).

<h۱>نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس ارتجاع گفت: وزیر بهداشت گفت من واکسن ایرانی تزریق کردم اما بعداً مشخص شده واکسن غیرایرانی تزریق کرده است. در این مدت که طرح استیضاح وزیر بهداشت مطرح شده خیلی موارد حساس و مهمی درباره او مطرح هستند که شاید مهمتر از موارد اشاره شده در استیضاح باشند (اقتصاد نیوز ۲۱دی۱۴۰۰).</h۱>

در کرمانشاه، دانشگاه پزشکی از افزایش بیماری و بستری شناسایی شده مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: «خطر اُمیکرون بیخ گوش کرمانشاهیان است. ۱۲مورد شناسایی شده، قطعاً تعداد موارد ابتلا بیش از این است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۱دی ۱۴۰۰).

در سیستان و بلوچستان، خطر اُمیکرون و شیوع گسترده نزدیک است (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۲۱دی ۱۴۰۰).

سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰