شب گذشته صدای زنجیره‌ای از انفجارهای مهیب در کرمانشاه، همدان و کردستان شنیده شد. مردم در شبکه‌های اجتماعی انفجارها را مهیب توصیف کردند که خانه‌ها را لرزاند.

رژیم آخوندی در ابتدا هیچ خبری در این‌باره منتشر نکرد اما پس از انتشار گستردهٔ این خبر در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های حکومتی از جمله صابرین نیوز که وابسته به سپاه پاسداران است، صدای انفجارها را ناشی از رزمایش پدافندی عنوان کرد!

سپس در موضعی متناقض با خبر صابرین نیوز، سعید کتابی، فرماندار رژیم در اسدآباد ضمن تأیید شنیده شدن صداهای «صدای مهیب»، گفت علت صدا مشخص نیست.

عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع هم گفت در این‌باره تماس‌های زیادی با نهادهای ذیربط داشتیم، اما هنوز دلیل این صداهای مهیب مشخص نیست.

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس(تسنیم) در واکنش به صدای مهیب انفجار شب گذشته غرب کشور نوشت: در پی شنیده شدن صداهای مهیب در شب گذشته در برخی استانهای غربی کشور و انتساب آن به آزمایش سامانه‌های پدافندی هوایی و فعالیت آموزشی و نظامی، یک منبع آگاه نیروهای مسلح، این گمانه زنی‌ها را رد کرد و گفت: صداهای شنیده شده ارتباطی با فعالیت‌های نیروهای مسلح و تست سامانه‌های پدافندی ندارد. وی برخی گمانه زنی‌ها در فضای مجازی که علت صداهای شنیده شده را به انجام عملیات خرابکارانه و حمله خارجی نسبت می‌دادند را نیز تکذیب کرده و تأکید کرد منبع اصلی صدای شنیده شده وقوع رعد و برق در منطقه غرب کشور بوده است.

خبرگزاری سپاه پاسداران نوشت: فرماندار شهرستان اسدآباد دربارهٔ شنیده شدن صدای مهیب در این شهرستان گفت: ما در حال بررسی موضوع هستیم اما تاکنون گزارش خاصی به‌دست ما نرسیده است… در حال حاضر دستگاه‌های خدمات‌رسان در حال بررسی هستند و با تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان در ارتباط هستیم و اتفاقی در حوزهٔ گاز، اورژانس، آتش‌نشانی نبوده است و ستاد بحران در حال پیگیری است.

رسانه حکومتی «تلگرام خبرهای فوری یا مهم» نوشتند: صدای انفجار در کرمانشاه، سنندج و همدان در نتیجه رزمایش پدافند هوایی برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید است.

خبرگزاری حکومتی ایسنا: معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان گفت، تا این لحظه احتمال می‌دهیم منشأ صدای انفجار شب گذشته مربوط به‌ برخی اقدامات آموزشی بوده باشد.

باب‌الحوائجی، معاون امنیتی استانداری رژیم در همدان گفت: پیگیری‌ها نشان داد در استان همدان انفجاری رخ نداده و مربوط به استان‌های همجوار بوده است، استاندار همدان با استانداران همجوار تماس گرفت آنها نیز اعلام کردند انفجاری نبوده است.

قرارگاه مشترک پدافند هوایی ضدخاتم گفت: در شب گذشته هیچ گونه رزمایش، تمرین و اقدامات عملیاتی در شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور صورت نگرفته و کلیه گمانی زنی‌ها در این خصوص تکذیب می‌شود.

یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰