دوشنبه ۲۷دی۱۴۰۰ / آمارقربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۸هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است. آمار جان‌باختگان در آذربایجان غربی به ۱۸۷۹۳نفر، در اردبیل به ۶۳۵۰نفر، در البرز به ۱۴۵۲۳نفر، در اصفهان به ۳۴۵۳۵نفر، در تهران به ۱۱۶۳۸۵نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۳۸۷۰نفر، در خراسان شمالی به ۶۳۹۳نفر، در کرمان به ۱۳۴۵۲نفر، در گیلان به ۱۷۲۷۵نفر و در لرستان به ۱۶۴۷۰نفر رسیده است.

یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی کرونا گفت: «حدود ۴۰درصد از موارد کرونایی که در حال گردش است، از نوع اُمیکرون است. درصد ابتلا به اُمیکرون و تعداد موارد بیماری در حال افزایش است و به‌نظر می‌رسد که سیگنالی برای موج ششم دریافت کرده‌ایم و در صورت ادامه این شرایط، هفته آینده اُمیکرون به ویروس غالب در کشور بدل می‌شود» (ایسنا ۲۷دی۱۴۰۰).

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا در مورد افزایش موارد ابتلا به امیکرون و آغاز موج ششم گفت: «ما وارد موج جدید شدیم و تقریباً طی ۳ تا ۴هفته آینده به پیک می‌رسیم. هم‌اکنون این سویه در حال گرفتن جای دلتاست» (همشهری ۲۷دی۱۴۰۰).

بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست دانشگاه پزشکی ایران در مورد شیوع سویه اُمیکرون گفت: «از حدود یک ماه پیش با توجه به شاخصهایی که داریم دچار افزایش موارد ابتلا شدیم که دلیل آن سویه اُمیکرون است. بر اساس پیش‌بینی‌ها احتمالاً افزایش موارد ابتلا را خواهیم داشت و اگر سبک‌انگاری صورت گیرد وارد پیک ششم کرونا خواهیم شد» (خبرگزاری سپاپ پاسداران ۲۷دی۱۴۰۰).

در خوزستان، سرپرست دانشگاه پزشکی اهواز با هشدار افزایش آمار ابتلا به اُمیکرون در استان خوزستان، گفت: «آمار ابتلا به سویه جهش‌یافته اومیکرون به‌طور فزاینده‌یی در استان خوزستان در حال افزایش است، موضوعی مهم و نگران‌کننده که مقابله با آن نیازمند بالاترین سطح توجه و هشدار است» (ایسنا ۲۷دی۱۴۰۰).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «۱۷۲ نفر در شهرستانهای تحت پوشش دانشگاه پزشکی اصفهان به اُمیکرون مبتلا شدند. از اواخر دی و اوایل بهمن اُمیکرون سویه غالب بیماری کرونا در اصفهان خواهد بود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۷دی۱۴۰۰).

دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰