چهارشنبه ۲۹دی۱۴۰۰/ آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۸هزار و ۷۰۰نفر بیشتر است. آمار جان‌باختگان در آذربایجان شرقی به ۱۷۲۳۳نفر، در اصفهان به ۳۴۵۷۰نفر، در تهران به ۱۱۶۴۸۵نفر، در قزوین به ۵۸۶۹نفر، در قم به ۱۳۴۰۰نفر، در کرمان به ۱۳۴۷۲نفر، در کرمانشاه به ۹۳۳۹نفر و در مرکزی به ۹۰۹۳نفر رسیده است.

وزارت بهداشت رژیم امروز در آمار مهندسی شده خود اعلام کرد که تعداد مبتلایان به کرونا در ۲۴ساعت گذشته به ۴۰۶۰نفر رسیده است که نسبت به آمار اعلام شده هفته قبل دو برابر شده است.

یونسیان دبیر کمیته اپیدمیولوژی گفت: «سویه اومیکرون احتمالاً این هفته سویه غالب در کشور خواهد شد، در این هفته میزان غالب بودن این سویه در برخی استانها به صددرصد نزدیک می‌شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۹دی۱۴۰۰).

مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «به نظر می‌رسد سرعت اُمیکرون برق‌آسا باشد و شاید ما تا اواخر بهمن دوباره شاهد اوج همه‌گیری کرونا باشیم. ۴۰درصد تستها اُمیکرون است» (ایرنا ۲۹دی۱۴۰۰).

طبرسی عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: «کودکان یکی از گروه‌هایی هستند که در معرض ابتلای شدید به کرونا هستند، چرا که ما در سنین زیر ۱۲سال واکسیناسیون انجام نداده‌ایم» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۹دی۱۴۰۰).

محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا با اشاره به وضعیت شیوع اومیکرون گفت: «تعداد موارد ابتلا به‌سرعت در حال افزایش است. در یک یا دو هفته آینده پیک کرونا شروع می‌شود و در اواخر بهمن‌ماه به اوج خودش می‌رسد» (ایلنا ۲۹دی۱۴۰۰).

در تهران، توکلی، معاون ستاد کرونا با اشاره به افزایش ۳۰ تا ۴۰درصدی مراجعات سرپایی نسبت به سه هفته گذشته، گفت: «امیکرون در تهران هم به سمت غالب شدن می‌رود و ۴۵ تا ۵۰درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است. در کودکان هم ابتلا به آنفلوآنزا و اُمیکرون تقریباً برابر است» (ایسنا ۲۹دی۱۴۰۰).

در بوشهر، دبیر ستاد کرونا از افزایش ۲۰درصدی مراجعات سرپایی خبر داد و گفت: بیشتر موارد ابتلا به کرونا سویه اومیکرون است (ایسکانیوز ۲۹دی۱۴۰۰).

در فارس، دانشگاه پزشکی شیراز اعلام کرد: «در هفته‌های آینده با خطر افزایش جدی امیکرون مواجه خواهیم بود که این سبب نگرانی و اعلام خطر برای استان است و می‌تواند تهدیدی جدی علیه سلامت مردم باشد» (ایسنا ۲۹دی۱۴۰۰).

چهارشنبه ۲۹ دی۱۴۰۰