جمعه اول بهمن۱۴۰۰ / آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۹هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است. آمار جان‌باختگان در اردبیل به ۶۳۶۵نفر، در اصفهان به ۳۴۶۱۰نفر، در تهران به ۱۱۶۵۸۵نفر، در خراسان شمالی به ۶۴۰۸نفر، در کردستان به ۸۲۴۷نفر، در گلستان به ۱۰۸۴۵نفر، در گیلان به ۱۷۲۹۰نفر، در لرستان به ۱۶۴۹۵نفر و در مازندران به ۱۸۱۰۵نفر رسیده است.

ناجی عضو کمیته علمی ستاد کرونا با اشاره به شرایط فعلی شیوع امیکرون، گفت: «نباید صبر کنیم بحران به‌وقوع بپیوندد و بعد بخواهیم جلوی آن را بگیریم. از این به بعد با یک شیب ملایم میزان موارد کووید۱۹ افزایش می‌یابد که مربوط به سویه امیکرون است و تا سه هفته آینده اومیکرون سویه غالب تمام دنیا از جمله ایران خواهد شد. انتظار داریم که از اسفند ماه خیز ششم بیماری آغاز شود و میزان مرگ و میر افزایش یابد» (آفتاب نیوز ۱بهمن۱۴۰۰).

محرز عضو کمیته علمی ستاد با توجه به افزایش موارد ابتلا به امیکرون گفت: «ما وارد موج جدید شدیم و تقریباً طی ۳ تا ۴هفته آینده به پیک می‌رسیم. هنگامی که موارد ابتلا به اومیکرون افزایش یابد و زمینه هم فراهم باشد امکان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به این سویه هم وجود دارد» (اندیشه معاصر ۱بهمن۱۴۰۰).

در فارس، دانشگاه پزشکی شیراز اعلام کرد: «با بستری ۸۰بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گذشته، هم‌اکنون ۳۶۲بیمار بستری که از این تعداد ۵۰بیمار در ICU بستری هستند» (دانشگاه پزشکی شیراز ۱بهمن۱۴۰۰).

در قم، معاون دانشگاه پزشکی با توجه به افزایش بیماران در استان گفت: «رنگ کرونایی برخی مناطق قم به زرد و نارنجی تغییر کرده است. این وضعیت در روستاها و بخش‌ها هم هست و از این رو باید مراقب بود» (خبرآنلاین ۱بهمن۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاه پزشکی با توجه به افزایش بیماران مبتلا به کرونا اعلام کرد: «۳۴۳ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ساعت گذشته در مراکز درمانی ثبت شده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱بهمن۱۴۰۰).

جمعه  ۱ بهمن ۱۴۰۰