رئیسی جلاد پس از بازگشت از روسیه از «هدف‌گذاری»، ۱۰میلیارد دلاری برای گسترش روابط اقتصادی دو کشور یاد کرد، گزارشی درباره این سفر و روابط رژیم و روسیه و هم‌چنین روابط روسیه و آمریکا که به‌گفته رئیسی قرار است با یک معامله ۱۰میلیارد دلاری تحت تأثیر قرار گیرد!
رئیسی جلاد به روسیه رفت و پیشاپیش اعلام کرد هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با روسیه نداریم اما خبرگزاری تاس در اولین‌ گزارش‌هایش اعلام کرد پوتین از رئیسی پرسید: «برای من بسیار مهم است که موضع شما را در مورد برجام بدانم»! (اقتصاد نیوز ۳۰دی ۱۴۰۰)
سجادی سفیر اسبق رژیم هم روز ۲۹دی گفت رئیس دفتر پوتین به او صریحاً گفته: «مسلح شدن شما به سلاح اتمی، امنیت ما را به خطر می‌اندازد»!
در این ملاقات پوتین بدون هیچ ضرورتی به رئیسی یادآوری کرد که شما عضو «ناظر» پیمان شانگهای هستید! در حالی‌که رژیم از ماه‌ها قبل اعلام کرده بود به عضویت رسمی این پیمان درآمده!، این یادآوری بی‌موقع البته تصادفی نیست! رسانه‌ها هم‌چنین نوشتند:
روسیه رقیب بازار نفت و گاز رژیم است.
روسیه اکنون میزبان جاده ابریشم نوین چینی‌هاست، جاده‌یی که قرار بود کلی نعمت بادآورده ترانزیتی نصیب آخوندها کند اما از ایران به روسیه پرکشید!
حجم مبادلات تجاری روسیه با آمریکا در مهر امسال به بیش از ۲۳میلیارد دلار رسید.
اروپا، هم‌چنان شریک اول تجاری روسیه است.
اتاق بازرگانی آمریکا در مهر امسال اعلام کرد گرچه شرکت‌های آمریکایی نزدیک به ۱۰۰میلیارد دلار در روسیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما حجم سرمایه‌گذاریهای دوجانبه دست‌کم ۹برابر این رقم است (خبرگزاری مهر ۵مهر ۱۴۰۰)
و از همه مهم‌تر، مشکلات روسیه در اوکراین و قزاقستان و گرجستان و مانند آنهاست که در تعامل با آمریکا حل می‌شود نه در رابطه با آخوندها!
با نگاهی به این «داده‌ها» علت استقبال تحقیرآمیز روسها از جلاد ۶۷ را بهتر می‌توان دریافت.

جمعه  ۱ بهمن ۱۴۰۰