شنبه ۲بهمن ۱۴۰۰ /آمار قربانیان کرونا در ۵۴۷شهر از ۴۹۹هزار و ۴۰۰نفر بیشتر است. آمار جان‌باختگان در آذربایجان شرقی به ۱۷۲۴۸نفر، در آذربایجان غربی به ۱۸۸۳۸نفر، در اصفهان به ۳۴۶۳۵نفر، در تهران به ۱۱۶۶۳۵نفر، در خراسان رضوی به ۴۰۲۱۰نفر، در خوزستان به ۳۰۱۴۰نفر، در فارس به ۱۸۹۱۰نفر، در قم به ۱۳۴۱۵نفر و در مرکزی به ۹۱۱۳نفر رسیده است.

محمد هاشمی سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت درباره گردش امیکرون گفت: «ارزیابی دقیق میزان گردش امیکرون دشوار است. برخی صاحب‌نظران این میزان را حدود ۳۰درصد بر می‌شمارند و احتمال این‌که به‌زودی به ۴۰درصد هم برسد را دور از ذهن نمی‌دانند» (ایسنا ۲بهمن ۱۴۰۰).

حمید سوری، اپیدمیولوژیست در مورد امیکرون گفت: «روند افزایشی ابتلا به امیکرون مشهود است. ۶۰درصد کسانی که به مراکز بهداشتی مراجعه کردند و تست مثبت داشتند، به امیکرون مبتلا بودند. در صورت وقوع پیک ششم، قله تعداد ابتلا، ممکن است فراتر از قله پیک پنجم با سویه دلتا باشد و احتمال دارد که در آینده رکورد ابتلا به کرونا در کشور زده شود» (ایسنا ۲بهمن ۱۴۰۰).

در خوزستان سرپرست دانشگاه پزشکی اهواز از روند افزایشی ابتلا به کرونا و اُمیکرون خبر داد و گفت: «مراجعه‌کنندگان و موارد ابتلا کمی بیش از دو برابر شده است. به‌نظر می‌رسد اُمیکرون سوش غالب در خوزستان است. با توجه به این‌که تنها از یک درصد موارد مثبت کرونا تست شناسایی اُمیکرون گرفته می‌شود نباید به این عدد توجه شود» (ایسنا ۲بهمن ۱۴۰۰).

در فارس، سرپرست دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا خطر موج جدید کرونا را در پی دارد. آمار بیماران مبتلا و دارای علائم کرونا در فارس در حال افزایش است و با وضعیتی نگران‌کننده مواجه هستیم» (ایسنا ۲بهمن ۱۴۰۰).

در کهگیلویه و بویراحمد، دانشگاه پزشکی یاسوج اعلام کرد: «بسیاری از استانهای کشور وارد پیک ششم کرونا شده‌اند و استان کهگیلویه و بویراحمد در یک قدمی شیوع گسترده پیک ششم قرار دارد» (ایرنا ۲بهمن ۱۴۰۰).

شنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۰