دادگاه بین‌المللی آبان در لندن از روز جمعه ۱۵ بهمن دور دوم خود را پشت درهای بسته آغاز کرد. بنا به اعلام دادگاه بین‌المللی آبان و سازمان «عدالت برای ایران» این دادگاه که تا روز یکشنبه ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت و برای حفظ امنیت شهود به‌صورت غیرعلنی و تنها با حضور خبرنگاران برگزار می‌شود و بیش از ۱۰۰ شاهد جدید در آن استماع می‌شوند.

در روز نخست از دور دوم دادگاه بین‌المللی مردمی آبان با سخنان وین جرداش، رئیس دادگاه آغاز شد. او یکبار دیگر تأکید کرد که رژیم ایران حاضر به بررسی جنایات آبان ۹۸ نشده و به هیچ درخواستی در این زمینه پاسخ نداده است.

در این روز همسر یکی از شهیدان قیام آبان ۹۸، یکی از بازداشت شدگان و هم‌چنین یک شاهد کشتار مردم و جوانان در نیزارهای ماهشهر شهادت دادند

تعداد مقامات رژیم که در دور اول متهم شدند ۱۳۳ نفر بودند، در دور دوم نیز ۲۷ مقام دیگر رژیم به متهمین اضافه شدند که شامل استاندار کرمان و اصفهان و فرمانده نیروی زمینی ارتش به‌علاوه ۲۴ نفر دیگرمی‌شوند. در مجموع تعداد متهمین تا این لحظه ۱۶۰نفر هست که به‌خاطر قتل، زندانی کردن، ناپدیدسازی قهری، زخمی کردن و سرکوب شدید تظاهرات به جنایت علیه بشریت متهم شده‌اند

بنا بر اظهارات دست‌اندرکاران این دادگاه، رأی دادگاه قرار بود در این دور اعلام شود، ولی به‌دلیل حجم زیاد شهادتها و پرونده‌های سنگین علیه این مقامات جنایتکار رژیم، اعلام رأی دادگاه تا پایان بهار سال ۱۴۰۱ به تعویق خواهد افتاد.

جمعه ۱۵ بهمن ۱۴۰۰