هفته‌نامه فرانسوی لو پوئن در گزارشی درباره دو زندانی فرانسوی در ایران، هدف از محکومیت‌های جدید علیه بنجامین بریر و فریبا عادل‌خواه را تلاش جمهوری اسلامی برای «چانه‌زنی بزرگ» خواند و تاکید کرد مذاکره کشورهای غربی با تهران به صورت مجزا، حکومت ایران را تشویق به گروگان‌گیری می‌کند.

لو پوئن در گزارشی که روز پنجشنبه ۱۴ بهمن با عنوان «معامله بزرگ بر سر فرانسوی‌های زندانی در ایران» منتشر شد یادآوری کرد که زندانیان خارجی و دوتابعیتی ابزار معامله جمهوری اسلامی با غرب هستند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر فریبا عادل‌خواه و بنیامین بریر، دست‌کم ۱۴ شهروند غربی دیگر در ایران زندانی‌اند و جمهوری اسلامی به آنها عنوان ابزار معامله نگاه می‌کند.

به نوشته این نشریه فرانسوی، امتیازگیری جمهوری اسلامی از طریق زندانیان در حالی انجام می‌شود که در هیچ کجای قوانین ایران واژه «مبادله» ذکر نشده است.

سعید دهقان، وکیل دادگستری، به نشریه لو پوئن گفت: شواهد سال‌های اخیر نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در زندانی کردن اتباع خارجی همیشه به دنبال مبادله زندانیان نیست، بلکه ممکن است امتیازاتی در حوزه‌های دیگر بخواهد.

در گزارش این هفته‌نامه توصیه شده که کشورهای غربی موضوعات مربوط به زندانیان را به صورت انفرادی با تهران مذاکره نکنند، چرا که ایران به دنبال چنین چیزی است و مذاکره فقط جمهوری اسلامی را تشویق به گروگان‌گیری می‌کند. غربی‌ها باید این موارد را در چارچوب یک مذاکره جامع با ایران حل و فصل کنند.
پ.ن: یاد آوری می شود که فریبا عادل خواه یک لابی جمهوری اسلامی در فرانسه بود و رژیم از این افراد دو منظوره استفاده می کند. آنها را در خارج علیه اپوزسیون و در حمایت و تبلیغ معامله و مماشات بکار می گیرد سپس برای باج گیری آنها را پس از دعوت و مهمانی به گروگان می گیرد!
دولتهای غربی هم در طول چهل و سه سال گذشته برای معامله و مماشات این سیاست در آمد زای سپاه تروریستی پاسداران و نیروهای نیابتی اش را با بده بستان پذیرفته اند و رژیم را در ادامه این سیاست گستاخ تر و حریص تر کرده اند. طوریکه هر بار جواد ظریف به آمریکا یا اروپا می رفت جار می زد که حاضر به مبادله «زندانیان»(گروگانها) هستیم!

 
شنبه  ۱۶ بهمن ۱۴۰۰