دومین جلسه دور دوم دادگاه بین‌المللی آبان در لندن روز شنبه ۱۶بهمن ۱۴۰۰ پشت درهای بسته برگزار شد. بنا به اعلام دادگاه بین‌المللی آبان و سازمان «عدالت برای ایران» این دادگاه تا روز یکشنبه ۱۷بهمن ادامه خواهد داشت و برای حفظ امنیت شهود به‌صورت غیرعلنی و تنها با حضور خبرنگاران برگزار می‌شود و بیش از ۱۰۰شاهد جدید در آن استماع می‌شوند. روز شنبه در جلسه دادگاه مادر یکی از شهیدان قیام آبان شهادت داد.

آسوشیتدپرس در مورد جلسه روز جمعه گزارش داد: در دادگاه اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در لندن یک راننده آمبولانس گفت: تظاهرکنندگان در گوشه خیابان ایستاده بودند که نیروهای امنیتی شروع به تیراندازی کردند. وقتی نیروهای امنیتی به روی تظاهرکنندگان آتش باز کردند، محل تظاهرات تبدیل به یک منطقه جنگی شد. این شاهد که در ارتباط ویدئویی با صورت پوشانده شهادت می‌داد گفت: «در آبان ۱۳۹۸ رانندگان خودروهای خود را خاموش کرده بودند و در گوشه خیابان ایستاده بودند که توسط شبه‌نظامی مسلح و افسران سپاه پاسداران مورد اصابت قرار گرفتند. آنها هیچ کاری نمی‌کردند، فقط ایستاده بودند. پاسداران بدون هیچ هشداری با کلاشینکف به سمت مردم شلیک کردند. در همان دقایق اولیه، انگار که شاهد یک صحنه جنگی بودم».

آسوشیتدپرس افزود: دادگاه قبلاً شواهدی در مورد شکنجه گسترده در زندان‌ها و دستگیری مخالفان پس از اعتراضات را استماع کرده است. سازمان‌دهندگان این دادگاه امیدوار هستند که این اقدام به تحقیقات کامل توسط سازمان ملل متحد و اعمال تحریم‌هایی بر مسببان اصلی منجر شود.

روز جمعه همسر یکی از شهیدان قیام به دادگاه لندن گفت: «به قلب شوهرم شلیک کرده بودند. وقتی می‌خواستند پیکرش را به ما تحویل بدهند، از ما تعهد گرفتند و گفتند به هیچ عنوان حق مصاحبه با هیچ‌کس را ندارید. حق این‌که بگویید چطور و چگونه کشته شده ندارید».

تعداد مقام‌های رژیم که در دور اول متهم شدند ۱۳۳نفر بودند، در دور دوم نیز ۲۷مقام دیگر رژیم به متهمین اضافه شدند که شامل استاندار کرمان و اصفهان و فرمانده نیروی زمینی ارتش تحت‌امر خامنه‌ای به‌علاوه ۲۴نفر دیگر می‌شوند. در مجموع تعداد متهمین تا این لحظه ۱۶۰نفر هست که به‌خاطر قتل، زندانی کردن، ناپدیدسازی قهری، زخمی کردن و سرکوب شدید تظاهرات به جنایت علیه بشریت متهم شده‌اند.

بنا بر اظهارات دست‌اندرکاران این دادگاه، رأی دادگاه قرار بود در این دور اعلام شود، ولی به‌دلیل حجم زیاد شهادت‌ها و پرونده‌های سنگین علیه این مقامات جنایتکار رژیم، اعلام رأی دادگاه تا پایان بهار سال ۱۴۰۱ به‌تعویق خواهد افتاد.

یکشنبه- ۱۷ بهمن۱۴۰۰