جمعی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی به‌دنبال نامه وزارت راه برای پرداخت غرامت، در نامه‌یی که دوشنبه ۱۸بهمن در اختیار روزنامه حکومتی شرق قرار گرفته «اجرای عدالت» را به‌عنوان مطالبه اصلی خود ذکر کرده و نوشتند: «چگونه می‌توان خون این انسانهای فرهیخته و بی‌گناه را با متاع دنیایی معاوضه کرد؟»

نامه به خانواده جان‌باختگان، با اعتراض جمعی از آنان همراه شده است. این افراد در بخشی از نامه خود که به‌دست «روزنامه شرق» رسیده، آورده‌اند: «در روزهای اخیر نامه‌ای به امضای مسئول ستاد پرداخت به بازماندگان پرواز اوکراین برای برخی از خانواده‌های داغدار ارسال شده که داغ ما را که هیچ اتکا و فریادرسی جز ذات احدیت، در این دنیای وانفسا نداریم، صدچندان کرده است. لذا پیرو بیانیه قبلی خانواده‌های داغدار در مورد رد پیشنهاد پرداخت غرامت و به حکم اخلاق، به حکم انسانیت و به حکم خون مظلومان و بی‌پناهانی که در این پرواز، مورد اصابت موشک‌ قرار گرفتند، از شما می‌خواهیم این رفتار ظالمانه و آزاردهنده را متوقف کنید.»

در بخش دیگری از نامه خود تلاش‌ها برای پرداخت غرامت را عامل «فشار بر قلب و روان شرحه شرحه» خانواده‌های بازماندگان انهدام هواپیمای اوکراینی دانسته و خطاب به رستم قاسمی، وزیر راه آورده‌اند: «به سازمان هواپیمایی کشوری بگویید محتوای دوربینهای فرودگاه بین المللی تهران در شب فاجعه را در اختیار خانواده‌ها و وکلا قرار دهند. رستم قاسمی! شما و وزیر قبلی و سایر مسئولان مرتبط در جایگاه پاسخگویی قرار دارید و باید به خانواده‌های داغدار پاسخ دهید.

در بخش پایانی این نامه نیز از روند دادگاه انتقاد شده و «اجرای عدالت» به عنوان مطالبه خانواده قربانیان ذکر شده، آمده است: «برای تصور احساس خانواده‌های داغدار از این بدعت بزرگ، یعنی پرداخت غرامت قبل از روشن شدن حقایق و برپایی دادگاهی عادله و مجازات دست‌اندرکاران این جنایت توجه شما دیگران را به نکته ذیل جلب می‌کنیم: سازمان شما بر اساس کدامین تصور به این نتیجه رسیده که می‌شود خون این انسان‌های فرهیخته و بیگناه را به متاع دنیایی معاوضه کرد؟ و دست آخر عده‌ای با تاکید فراوان بر «حادثه» بخواهند دیه با شاخه گل به بازماندگان بدهند.»

دوشنبه ۱۸ بهمن۱۴۰۰