عبدالله دیوپ، وزیر امور خارجه کشور مالی، روز دوشنبه ۲۵بهمن، اظهاراتی که خبرگزاری حکومتی ایرنا از او نقل‌قول کرده بود را رد کرد و خواهان حذف خبر منتشره شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری حکومتی ایرنا با جعل یک خبر در ارتباط با اظهارات وزیر خارجه مالی نوشته بود که عبدالله دیوپ در دیدار از تهران و ملاقات با محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم ، رژیم ایران را «الگویی برای کشورهایی که می‌خواهند با استکبار جهانی و تحریم‌های ظالمانه آن مخالفت کنند» قلمداد کرده بود، که با تکذیب وزیر امور خارجه کشور مالی مواجه شد.
خبرگزاری رسمی رژیم از قول عبدالله دیوپ نوشته بود: «مالی از سوی برخی کشورهای آمریکایی، اروپایی و آفریقایی تحریم شده است و ما علاقه‌مندیم از تجربیات ایران برای توسعه علم و فناوری استفاده کنیم».
در پی انتشار نقل‌قول ایرنا، رئیس دیپلماسی مالی به‌شدت واکنش نشان داد و با بیان این‌که خبرگزاری باید این نقل‌قول را حذف کند در حساب توئیتری خود نوشت: «من هیچ اظهارنظری را که به من نسبت داده می‌شود، از جمله حمله به کشورهای دیگر، انجام نداده‌ام».
وزارت امور خارجه مالی نیز در بیانیه‌یی خواستار حذف فوری «خبر جعلی» شده بود.
در پی این واکنش‌ها خبرگزاری حکومتی ایرنا تیتر مطلب خود را از «وزیر خارجه مالی: ایران الگوی خوبی برای مقابله با تحریم ها» به «ایران از همکاری علمی با مالی استقبال می‌کند» تغییر داد و بخش مربوط به تحریم‌ها را از خبر خود حذف کرد.(یورونیوز ۲۶بهمن)
سه شنبه  ۲۶ بهمن ۱۴۰۰