بلومبرگ نوشت: دیپلماسی برای بازگرداندن توافق هسته‌یی ایران با قدرتهای جهانی در وین به بن‌بست رسیده است و هیچ‌یک از طرفین هنوز تمایلی به اتخاذ تصمیمات سخت سیاسی لازم برای دستیابی به موفقیت ندارند…
به گفته یک مقام اروپایی درگیر در این مذاکرات، اکنون تمرکز بر روی یک نشست امنیتی کلیدی فراآتلانتیک در مونیخ است که با حضور یک هیأت عالی‌رتبه آمریکایی برگزار می‌شود.
برگزار کنندگان این کنفرانس می‌گویند چشم‌انداز توافق با ایران در دستور کار است… . ایران درجه‌ای از انعطاف‌پذیری را در رابطه با موضوع تضمینهای آمریکا مبنی بر عدم تسلیم مجدد توافق ۲۰۱۵ پیشنهاد کرده است، اما بعید است که برای واشنگتن کافی باشد.

ند پرایس:در مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات وین قرار داریم
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده می‌گوید آمریکا به مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رسیده است.
به گزارش «رویترز»، چهارشنبه 16 فوریه، پرایس درکنفرانسی مطبوعاتی در واشینگتن اعلام کرد: «به مرحله‌ای تعیین‌کننده‌ رسیده‌ایم که معلوم خواهد کرد آیا ایران حاضر می‌شود به پای‌بندی به مفاد برجام بازگردد یا خیر».
پیشتر روسیه اعلام کرده بود که در باب برنامه اتمی ایران و مذاکرات وین مواضعی «نسبتا نزدیک» با آلمان دارد.
فرانسه نیز اعلام کرد که به همراه چین تلاش‌های خود را برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران افزایش خواهند داد.

جن ساکی: پیشرفت‌های هسته‌یی رژیم ایران بازگشت ما به برجام را غیرممکن می‌کند
سخنگوی کاخ‌سفید در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به پرسشی در مورد قرار داشتن در نیمه فوریه ماهی که آمریکا آن را در رابطه با دستیابی به توافق احیای برجام حیاتی خوانده بود چیست؟
گفت: برای دستیابی به توافقی که شامل منافع برجام باشد تنها چند هفته فرصت باقی مانده است. تمرکز ما بر توافقی است که نگرانی های اصلی همه طرف‌ها را رفع کند و اگر در هفته‌های آینده به آن نرسیم… پیشرفت‌های هسته‌یی جاری رژیم ایران بازگشت ما به برجام را غیرممکن خواهد کرد.
ساکی با تأکید دوباره به‌وجود گزینه‌های دیگر افزود، چنان‌چه مذاکرات به نتیجه نرسد، رئیس‌جمهوری از تیمش خواسته است که با بررسی شرایط، مجموعه‌یی از گزینه‌ها را برای او آماده کنند

پنجشنبه ۲۸بهمن ماه۱۴۰۰