به گزارش خبرگزاری رویترز (۵اسفندماه) نیروهای روسیه پس از دستور پوتین به اوکراین حمله کردند.

پس از آن‌که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مجوز عملیات نظامی ویژه در شرق را صادر کرد، مقامات و رسانه‌ها گفتند که نیروهای روسی روز پنجشنبه به چندین شهر اوکراین موشک شلیک کردند و نیروها را در ساحل جنوبی این کشور پیاده کردند.

مدت کوتاهی پس از سخنرانی پوتین در یک سخنرانی در تلویزیون دولتی روسیه، صدای انفجارها در سکوت قبل از سحر در کیف پایتخت اوکراین شنیده شد. خبرگزاری اینترفاکس گفت که تیراندازی در نزدیکی فرودگاه اصلی پایتخت به صدا درآمده است.

ارتش اوکراین گفته است پدافند هوایی این کشور یک فروند هواپیمای روسی را در شرق این کشور ساقط کرده است. رسانه‌های اوکراینی گزارش دادند بخش تحت کنترل اوکراین در منطقه لوهانسک در حال تخلیه غیرنظامیان است. رئیس منطقه کریمه هم می‌گوید صدای تیراندازی و انفجار در نزدیکی مرز با اوکراین شنیده می‌شود.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در توئیتر خود نوشت: «پوتین به‌تازگی یک تهاجم تمام‌عیار به اوکراین را آغاز کرده است. شهرهای آرام اوکراین تحت حمله هستند». «این یک جنگ تجاوزکارانه است. اوکراین از خود دفاع خواهد کرد و پیروز خواهد شد. جهان می‌تواند و باید پوتین را متوقف کند. اکنون زمان اقدام فرا رسیده است».

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به حمله‌یی که ایالات متحده هفته‌ها پیش‌بینی کرده بود، گفت که دعای او با مردم اوکراین است، «زیرا آنها از یک حمله غیرقانونی و غیرقابل توجیه از سوی نیروهای نظامی روسیه در رنج هستند».

روسیه خواستار پایان دادن به گسترش ناتو به شرق شده است و پوتین نیز موضع خود را مبنی بر غیرقابل قبول بودن عضویت اوکراین در ائتلاف نظامی آتلانتیک به رهبری ایالات متحده تکرار کرد. وی گفت که پس از آن‌که روسیه چاره‌ای جز دفاع از خود در برابر آنچه به‌گفته او تهدیدات ناشی از اوکراین مدرن، کشوری دمکراتیک با جمعیت ۴۴ میلیون نفری است، مجوز اقدام نظامی را صادر کرده است.

دامنه کامل عملیات نظامی روسیه بلافاصله مشخص نیست اما پوتین گفت: «برنامه‌های ما شامل اشغال سرزمینهای اوکراین نمی‌شود. ما هیچ چیزی را با زور تحمیل نمی‌کنیم.»

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در نیویورک جلسه اضطراری برگزار می‌کرد، پوتین گفت که به نیروهای روسیه دستور داده است از مردم محافظت کنند و از ارتش اوکراین خواسته است که سلاحهای خود را زمین بگذارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت روسیه حملات موشکی به زیرساخت‌های اوکراینی و گارد مرزی انجام داده است و صدای انفجار در بسیاری از شهرها شنیده شده است.

رسانه‌ها گزارش دادند که مراکز فرماندهی نظامی در کیف و شهر خارکف در شمال شرق در حالی که نیروهای روسی در شهرهای بندری جنوبی اودسا و ماریوپل پیاده شده بودند، مورد اصابت موشک قرار گرفتند.

یک شاهد رویترز گفت بعداً صدای سه انفجار شدید را در ماریوپول شنید.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفت که جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه گفته‌اند که حمله‌یی را به شهر شچاستیا در شرق اوکراین آغاز کرده‌اند و انفجارهایی نیز شهر جدا شده دونتسک در شرق اوکراین را لرزاند.

ساعاتی قبل، جدایی‌طلبان از مسکو درخواست کمک کردند تا تجاوزات ادعایی از سوی اوکراین را متوقف کند – ادعاهایی که ایالات متحده آنها را به‌عنوان تبلیغات روسیه رد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو،»حمله گستاخانه و بی‌دلیل» روسیه به اوکراین را به‌شدت محکوم کرد و گفت متحدان ناتو برای مقابله با پیامدهای «اقدامات تهاجمی مسکو» تشکیل جلسه خواهند داد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، پس از اعلام عملیات نظامی توسط رهبر روسیه، در آخرین لحظه از پوتین درخواست کرد که «به نام بشریت» جنگ را متوقف کند. گوترش پس از نشست شورای امنیت گفت: رئیس‌جمهور پوتین، به نام انسانیت، نیروهایتان را به روسیه بازگردان. او گفت که پیامدهای یک جنگ برای اوکراین ویرانگر و برای اقتصاد جهانی گسترده خواهد بود.

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که کشورش به مردم اوکراین تجاوز نمی‌کند، بلکه علیه «کودتاگران در کیف عمل می‌کند.

در پاسخ به اعلامیه روز دوشنبه پوتین، کشورهای غربی و ژاپن تحریم‌هایی را علیه بانکها و افراد روسی اعمال کردند اما سخت‌ترین اقدامات خود را تا آغاز تهاجم متوقف کردند.

ایالات متحده روز چهارشنبه با اعمال جریمه‌هایی بر شرکت روسی سازنده خط لوله گاز نورد استریم ۲ و مدیران ارشد شرکت آن، فشارها را افزایش داد.

آلمان، در نگرانی از این‌که ممکن است مسکو امکان یابد تا عرضه انرژی خود به اروپا را به‌عنوان سلاح بکار گیرد، روز سه‌شنبه مصوبات این خط لوله را که ساخته شده اما در حال بهره‌برداری نیست، به‌حالت تعلیق درآورد.

فرمان پوتین در حالی صادر شد که اتحادیه اروپا تنها چند ساعت قبل از آن از تحریم ۲۶ مقام ارشد روسیه خبر داده بود.
فهرست اتحادیه اروپا شامل سرگیی شویگو وزیر دفاع، وزیر اقتصاد، فرمانده کل نیروی دریایی، و فرماندهان کل نیروهای زمینی، هوایی و فضایی روسیه می‌شود. سردبیر تلویزیون آرتی روسیه نیز در این فهرست قرار دارد.

جو بایدن؛ رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌یی در رابطه با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آن را «حمله غیرقانونی و و توجیه‌ناپذیر نیروهای نظامی روسیه» خواند و این کشور را تنها مسئول مرگ و ویرانی ناشی از این حمله دانست.

جو بایدن، در بیانیه خود اضافه کرد که پوتین یک جنگ از پیش برنامه‌ریزی شده را برگزیده است که پیامدهای فاجعه‌بار «تلفات جانی و رنج انسان‌ها» را در پی خواهد داشت و تأکید کرد که پنجشنبه صبح به وقت واشنگتن با رهبران گروه هفت و سایر متحدان صحبت خواهد کرد.

نیوریورک تایمز نیز نوشت: چندین شهر اوکراین پنجشنبه صبح زیر حمله بودند. جو بایدن اقدامات ولادیمیر پوتین را محکوم کرد و گفت که روز پنجشنبه با مردم آمریکا صحبت خواهد کرد.
پرزیدنت ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه شروع یک ”عملیات نظامی ویژه“ در اوکراین را اعلام نمود. وی در صحبت تلویزیونی خود با مردمش که درست قبل از ۶صبح پنجشنبه بود گفت که هدف وی ”غیرنظامی“ نمودن و نه اشغال کشور است. چند دقیقهٔ بعد انفجارها بزرگی در نزدیکی خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، به‌وقوع پیوست و انفجاراتی در کیف، پایتخت این کشور، و دیگر مناطق کشور گزارش‌شده است.
وزیر کشور اوکراین گفت که سربازان روسیه در اودسا پیاده شده و در حال عبور از مرز هستند. این وزارتخانه در بیانیه‌یی گفت: ”حمله شروع شده است“ . دیمترو کوله‌با، وزیر خارجهٔ اوکراین در توئیتر گفت که پوتین ”یک جنگ تمام‌عیار علیه اوکراین را شروع کرده“ و شروع به توپ‌باران شهرهای غیرنظامی کرده است.

به گزارش رویترز، پارلمان اوکراین از شب گذشته شرایط اضطراری را تأیید کرد.
وب سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: آمریکا، ماتیاس وارنیگ مدیر عامل شرکت نورد استریم را تحریم می‌کند.

وزارت شرایط اضطراری اوکراین از سقوط دو شهر میلویو و گرودوشچیک استان لوهانسک به دست روسیه خبر داد

اولاف شولتس، صدراعظم ‌آلمان از «روزی سیاه و وحشتناک برای اروپا» سخن گفت و حمله روسیه به اوکراین را نقض آشکار قوانین بین‌المللی خواند که با «هیچ چیز قابل توجیه» نیست. او گفت که روسیه باید فورا این اقدام نظامی را متوقف کند.

وزیر خارجه اتحادیه اروپا: به حمله روسیه به اوکراین پاسخ خواهیم داد

بورل: روسیه با انزوای بی سابقه ای روبرو خواهد شد

اتحادیه اروپا: دارایی های روسیه در اتحادیه را مسدود خواهیم کرد

بایدن: اقداماتی را برای محکومیت بین المللی علیه حمله روسیه به اوکراین انجام خواهیم داد

کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اتحادیه به آخرین اقدام روسیه به شدت پاسخ خواهد داد و امروز عصر جلسه ای برای اعمال تحریم های بی سابقه علیه روسیه برگزار می شود.

فون در لاین: به پوتین اجازه نمی‌دهیم حکومت زور را تحمیل کند ما به حمایت از اوکراین ادامه خواهیم داد پوتین مسئول بازگرداندن جنگ به اروپا است

پلیس اوکراین می گوید هفت نفر در بمباران روسیه کشته شدند .

پنج شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰