ولودیمیر زلنسکی، رئيس‌جمهور اوکراین (۷اسفند) دریک پیام ویدئویی جدیدی اعلام کرد، به مقابله با حمله روسیه ادامه خواهد داد. او گفت: «ما سلاح را زمین نمی‌گذاریم و از کشورمان دفاع می‌کنیم.» او با لبخندی به مردم اوکراین «صبح‌به‌خیر» گفت و شایعات مبنی بر خروجش از کشور را رد کرد. آقای زلنسکی گفت: «من اینجا هستم. از این کشور باید دفاع کرد. سربلند باد اوکراین». رئیس‌جمهور اوکراین همچنین گفت، پیشنهاد آمریکا برای کمک به خارج شدن خود را رد کرده است. او به آمریکا پاسخ داد: «من به مهمات نیاز دارم، نه امکان تخلیه.»

جو بایدن رئيس جمهور آمریکا دستوری برای ارائه «کمک نظامی فوری» به اوکراین به مبلغ ۶۰۰ میلیون دلار صادر کرد.

رویترز بامداد شنبه (۷اسفند) گزارش داد که کاخ سفید از کنگره درخواست کرده با توجه به وضعیت اوکراین، بودجه ۶.۴ میلیاردی را تصویب کند. دولت بایدن می‌گوید بخشی از این بودجه، معادل ۲.۹ میلیارد دلار کمک انسان‌دوستانه، اقتصادی و امنیتی به اوکراین و همسایگانش خواهد شد.

رویترز (۶اسفند): فرستاده اوکراین به سازمان ملل متحد می‌گوید امشب باید استقامت کنیم، سرنوشت اوکراین همین الآن در حال تعیین شدن است.

خبرگزاری رویترز در ساعات اولیه بامداد روز شنبه ۷اسفند به نقل از شاهدان عینی گزارش داد صدای شلیک توپخانه در اطراف کی‌یف شنیده شده است.

رئیس جمهوری اوکراین ساعاتی پیش هشدار داد روسیه امشب «توجه ویژه‌ای» به کی‌یف دارد و نیروهایش ممکن است طی حمله‌ای پایتخت را در اختیار بگیرند.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: شبی که پیش رو داریم، از روز بسیار سخت‌تر و دشوارتر خواهد بود.

استرالیا به‌دنبال پیوستن به اقدام جهانی برای تحریم پوتین است.

اوکراین می‌گوید دو کشتی تجاری توسط موشک‌های روسیه در نزدیکی بندر اودسا مورد اصابت قرار گرفته‌اند.

رئیس‌جمهور گواتمالا گفت: به سفیر روسیه دستور بازگشت داده است، گواتمالا حمله روسیه به اوکراین را محکوم می‌کند.

نیروهای مردمی خیابانهای کی‌یف را سنگربندی می‌کنند

نیروهای مردمی خیابانهای کی‌یف را سنگربندی می‌کنند

رئیس‌جمهور اوکراین پیشنهاد آمریکا برای خروج از اوکراین را رد کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد اطلاعاتی که مستقیما در جریان تماس میان مقامات آمریکایی و رئیس‌جمهور اوکراین بوده، به نقل از آقای زلنسکی گفت: «نبرد اینجا در جریان است و من به مهمات نیاز دارم، نه امکان تخلیه.»
رئیس جمهور اوکراین به دلیل ایستادگی‌اش در برابر حمله روسیه به طور گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی مورد تحسین قرار گرفته است.

محکومیت جهانی حمله به اوکراین

به گزارش خبرگزاری رویترز (۶اسفند)، خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعمال می‌کند.

خزانه‌داری آمریکا گفت: ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه افسر ارشد نظامی روسیه گراسیموف اعمال کرد. آمریکا تحریم‌های مسدود کننده‌ای علیه صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعمال می‌کند

خزانه‌داری آمریکا وزیر دفاع روسیه شویگو را نیز تحریم کرد.

وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط روسیه

به گزارش رویترز (۶اسفند) روسیه روز جمعه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد. در این قطعنامه حمله مسکو به اوکراین انزجار‌آور توصیف شده بود. این در حالی است که چین به این قطعنامه رأی ممتنع داد – اقدامی که کشورهای غربی آن را یک پیروزی برای نشان دادن انزوای بین‌المللی روسیه می‌دانند.

امارات متحده عربی و هند نیز رأی ممتنع دادند. ۱۱ عضو باقی مانده شورا رأی مثبت دادند. اکنون انتظار می‌رود پیش‌نویس قطعنامه توسط ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل مورد بررسی قرار گیرد.

بحران اوکراین و مواضع رژیم آخوندی

سایت رئیسی جلاد درباره تماس تلفنی وی با پوتین گزارش داد: رئیسی با بیان این‌که گسترش ناتو به سمت شرق تنش‌زا است، تأکید کرد: گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.

رئیسی اظهار امیدواری کرد که آنچه اتفاق می‌افتد به نفع ملتها و منطقه تمام شود.

رئیسی هم‌چنین با اشاره به مذاکرات هسته‌یی با بیان این‌که نظام ایران به‌دنبال توافقی پایدار است و نه متزلزل اظهار داشت: ارائه تضمین معتبر، پایان بخشیدن به ادعاهای سیاسی و لغو واقعی تحریم‌ها از ضرورت‌های دست یافتن به توافق پایدار هستند. (سایت رئیسی جلاد ۵ اسفند۱۴۰۰).

آخوند احمد خاتمی، امام جمعه خامنه‌ای نیز در نمایش جمعه تهران گفت:

در این حادثه، دخالت‌های اقدامات تحریک‌آمیز ناتو با محوریت آمریکا شرایط را در منطقه پیچیده کرده و چه بسا پیچیده‌تر خواهد کرد این این فضولی‌هایی که آمریکا در کل دنیا دارد و به ناحق خودش را ابر قدرت می‌دانند در حالی که ابر قدرت نیست… در صحنه سیاسی در این قصه کشورهای اروپایی مدام بر طبل جنگ می‌کوبند مثل این‌که نان‌شان را در این عرصه در جنگ می‌دانند و پیوسته مواد آتش‌زا در این آتش می‌ریزند که آتش را برافروخته‌تر کنند (رادیو تهران رژیم ۶اسفند۱۴۰۰).

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه رژیم در کنفرانس مطبوعاتی روزانه خود درباره موضع رسمی رژیم آخوندی در قبال بحران اوکراین مورد سؤال قرار گرفت و گفت: بله ما موضع‌گیری را همان صبح هم اعلام کردیم (نامفهوم) اعلام شده… این تحولات را از نزدیک پیگیری کردیم و عمیقاً نگران این تحولات هستیم اعلام هم کردیم که ضروری است دو طرف فوراً به مذاکره روی بیاورند حل و فصل مسالمت‌آمیز آتش‌بس و زمینه را فراهم بکنند برای این‌که در یک چارچوب دیپلماتیک آنچه که داره امروز اتفاق می‌افتد حل و فصل بشه آمریکا و ناتو هم این اقدامات تحریک‌آمیزشان را که مبنای بسیاری از تحولات در این منطقه بوده را باید فوراً متوقف کنند (تلویزیوین شبکه۲ رژیم ۵اسفند۱۴۰۰).

پاسدار شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت رژیم نیز در یک پیام توئیتری نوشت: فروپاشی بازارهای مالی و افزایش شدید قیمت انرژی به‌دلیل بحران در شرقی‌ترین نقطه اروپا نشان داده است که ناامنی در همه مظاهر آن به‌طور جدی به منافع غرب آسیب می‌زند. بحران اوکراین می‌تواند عبرتی پندآموز باشد (توئیت پاسدار شمخانی ۶اسفند۱۴۰۰).

حساب توئیتری رسمی سپاه پاسداران نیز نوشت: نظام ایران تنشهای رخ داده در شرق اروپا را ناشی از سیاست‌های تهاجمی اروپا و آمریکا می‌داند و دفاع از منافع و امنیت خود را حق طبیعی و ذاتی کشورها قلمداد می‌کند.

بی‌شک جمهوری اسلامی نیز حضور عناصر تکفیری و صهیونیستی را در مرزهای شمالی خود تحمل نخواهد کرد. (توئیت کانال رسمی سپاه پاسداران ۵اسفند۱۴۰۰).

مهاجری از باند غالب نظام در یک پیام توئیتری درباره موضع‌گیری وزیر خارجه رژیم نوشت: کاش کسی وزیر خارجه مملکتم بود که جربزه محکوم کردن حمله نظامی روسیه به یک کشور دیگر را داشت. عزت و حکمت را که قورت دادید و یک لیوان آب هم روش. حالا کجای موضع‌تان به مصلحت است؟ دیپلماسی بلد نیستید لوطی‌گری هم یادتان نداده‌اند؟ (توئیت محمد مهاجری ۶ اسفند۱۴۰۰)

عباس عبدی از مهره‌های باند مغلوب رژیم نوشت: نقد اصلی به سیاست خارجی ایران این نیست که چرا این حمله را محکوم نکرده است. مشکل اصلی این است که برای خودشان در برابر روسیه گزینه دیگری نگذاشته‌اند (توئیت عباس عبدی ۶اسفند۱۴۰۰).

شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰