از سایت  چشم به افق آزادی :
هر چند شاید مقداری زود به نظر برسه که نتیجه گیری کنیم اما خوب است مقداری تهاجم روسیه به اوکراین را از موضع سرنگونی و رژیم نیز حلاجی کنیم
بحران اوکراین و چشم انداز های پیش رو
در ارتباط با موضوع اوکراین مفسرین و رسانه‌‌ها ارزیابی‌های مختلفی ارائه می‌کنند که نکات عمده آن به صورت زیر است.
۱- این تحول یک دورانی را در مناسبات و ژئوپلتیک جهانی عوض خواهد کرد چرا که بی سابقه‌ترین پیامد در تاریخ اروپا بعد از جنگ جهانی دوم به حساب می‌آید و مفسران حمله به اوکراین را نقطه عطفی در تاریخ اروپا می‌دانند به عبارتی موضوع اکراین قطب بندی و جبهه بندی جدید و تعادل جدیدی را در جهان ایجاد خواهد کرد.
۲- در حال حاضر آمریکا و اروپا و عمده کشورهای جهان و حتی کشورهایی مانند اسراییل و ترکیه این حمله را محکوم کرده‌اند.
۳- آمریکا و اروپا و استرالیا و کانادا و بسیاری از کشورهای جهان به صورت متحد و یک پارچه شروع به تحریم‌هایی کرده‌اند که از بین بردن زیرساختهای اقتصادی روسیه را هدف قرار داده است. به همین علت در ۲۴ساعته اولیه تمامی مبادلات مالی وعمده صادرات و واردات روسیه و چند تریلیون دلار پول روسیه در کشورهای آمریکا و اروپا بلوک شده و بسیاری از گردانندگان سیاسی و اقتصادی روسیه لیست گذاری شده‌ اند.
۴- طبیعی است که ارتش اوکراین توان مقابله با ارتش روسیه را ندارد به ویژه اینکه ناتو اعلام کرده‌ که در این جنگ شرکت نخواهد کرد. ولی واقعیت این است که به رغم هر نتیجه‌ نظامی به نظر نمی رسد که روسیه بتواند در درازمدت در اوکراین باقی بماند و روسیه اهداف خود را تغییر این دولت و ایجاد یک دولت وابسته به خودش میداند. مقامات اوکراین و مفسران می‌گویند که مردم اوکراین خواهند ایستاد و زیر بار یک دولت وابسته به روسیه نخواهند رفت از این رو طبیعی است که روسیه و دولت بعدی اوکراین با اعتراضات گسترده اجتماعی مواجه خواهند شد بخصوص اینکه کشورهای جهان به ویژه امریکا و اروپا و… به صورت یک پارچه از آنها حمایت می‌کنند.
۵- در همین زمینه مفسرین می‌گویند که منافع روسیه تاکتیکی و کوتاه مدت خواهد بود ولی به صورت استراتژیک بازنده این صحنه خواهد بود و بسیاری از نظریه پردازان این اقدام پوتین را اشتباهی استراتژیک و برخی اشتباه تاریخی نامیده‌اند.
۶- با توجه به یکپارچگی جهان علیه اشغال اوکراین و تحریم‌های همه جانبه و بی سابقه تاریخی علیه پوتین و روسیه می‌توان پیش بینی کرد که این جنگ هزینه‌های گزافی برای حاکمیت و مردم روسیه به همراه خواهد داشت. و چنین تنشی بحرانهای درونی روسیه در جامعه و نیروهای مخالف آن را فعال می‌کند و منجر به اعتراضهای اجتماعی در خاک روسیه خواهد شد همانگونه که در دو روز اول جنگ در بیش از ۶۰ شهر روسیه شاهد اعتراضات مردم روسیه علیه این جنگ اشغالگرانه بوده‌ایم.
۷- رژیم به صورت تمام قد به حمایت از روسیه و اقدام پوتین پرداخته و ناتو و غرب را مقصر و تحریک کننده اصلی معرفی کرده است. رئيسی مدعی شده است، «گسترش ناتو به سمت شرق تنش‌زا… و تهديدی جدی عليه ثبات و امنيت كشورهای مستقل در مناطق مختلف است». به عبارتی می‌توان گفت که رژیم در یک اشتباه مهلکی بخت و آینده خود را به روسیه گره زده است و بسیار طبیعی است که هر سرنوشتی که در انتظار روسیه باشد؛ دامان متحد و هم پیمان پوتین یعنی رژیم را نیز خواهد گرفت. تجربه اشتباه تاریخی رضا شاه در جنگ جهانی دوم قابل توجه است که چگونه بخت نظام خود را با هیتلر گره زد و همین موضوع سرانجام منجر به سرنگونی‌اش شد!
۸- برخی از رسانه‌‌ها و مفسران میگویند که این بحران هم می‌تواند مانند بحران کویت به خدمت رژیم در آید. در صورتی میان کویت و اوکراین و میان جنگ عراق با جنگ اکراین تفاوت از زمین تا آسمان است و تشابه این دو حمله بسیار سطحی است. چرا که در آن حمله ؛‌ رژیم توانست با حیله‌گری؛ خودش را در کنار قدرت برتر و ائتلاف بین‌المللی که دست‌بالا را در تعادل قوا داشت جا بزند و در سایه مماشات و اشتباه بزرگ آمریکا ؛ عراق را در سینی طلایی تحویل بگیرد ولی این بار قضیه ۱۸۰ درجه عکس است و رژیم متحد جریان اشغالگری شده است که در جهان منزوی است و قطعا تحریم‌‌ها و فشار‌های بین المللی و اجتماعی او را به شکست خواهد کشاند و رژیم نیز همپای این جریان زیر ضرب قرار می‌گیرد.
۹- این موضوع روی مذاکرات اتمی رژیم با امریکا سایه می‌اندازد از یک سو امریکا توان امتیازدهی‌اش پایین می‌آید و از سوی دیگر رژیم تلاش می‌کند که از بحران ایجاد شده به دنبال افزایش درخواست هایش برود و خامنه‌ای فرصت طلبانه می‌خواهد از حمايت روسيه در مذاكرات وين به سود خود استفاده کند. ولی اشتباه محاسبه دارد.

در همین زمینه فلاحت‌پیشه عضو سابق مجلس رژیم گفته است: «من بارها عنوان کرده‌ام که کاش زودتر از اینها مذاکرات وین به‌نتیجه می‌رسید تا امروز نگران وقوع جنگ در اوکراین و تاثیرات مخرب آن بر مسائل مختلف به‌خصوص مذاکرات هسته‌یی نبودیم و گفته من معتقدم مذاکرات وین می‌تواند به‌شدت تحت‌الشعاع آغاز جنگ در اوکراین قرار گیرد. لذا در این بین تنها کشوری که بازنده است ایران خواهد بود ».
۱۰- در هر حال با توجه به شرایط عینی و جوشان و انقلابی جامعه ایران و با توجه به گسترش کمی و کیفی کانون‌های شورشی و ضرباتی که به این رژیم می‌زند می‌توان پیش بینی کرد که شرایط متحول بین المللی عکس منافع رژیم خواهد بود و خود به یک عامل کمکی در تسریع قیام و سرنگونی این رژیم تبدیل خواهد شد.
۶ اسفند ۱۴۰۰

یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰