وال استریت ژورنال روز دوشنبه ۲۳اسفند در گزارشی از بن بست مذاکرات اتمی نوشت:یک مقام بلندپایه آمریکایی گفت ایالات متحده برای نجات توافق اتمی ایران وارد مذاکره در مورد معافیتهای تحریم‌های مربوط به اوکراین علیه روسیه نخواهد شد و می‌تواند برای دستیابی به یک توافق جداگانه به استثنای مسکو تلاش کند.وال استریت ژورنال افزود: تلاش دیپلماتیک [برای احیای توافق اتمی ایران] با حمله موشکی ایران به عراق که نیروهای آمریکایی را به سمت پناهگاه فرستاد، پیچیده شده است.
با به خطر افتادن یکی از اهداف اصلی بایدن در سیاست خارجی، این مقام آمریکایی گفت اگر روسیه از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نکند، واشنگتن در هفته آینده بررسی جایگزین‌هایی برای توافق را آغاز خواهد کرد…
حمله ایران [به اربیل] احتمالاً مقاومت منطقه‌یی بیشتری در برابر تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به یک توافق جدید مهار اتمی با ایران ایجاد می‌کند.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که توافق بین ایران و ایالات متحده در دسترس است و گفت که تنها چند موضوع مانع از توافق می‌شود… این مقام درخواست‌های روسیه را «جدی‌ترین بلوکه کننده و مانع برای دستیابی به توافق» خواند.
مقامات اروپایی می‌گویند روسیه قول داده است که در چند روز آینده در رابطه با خواسته‌های خود توضیح دهد. دو دیپلمات گفتند که آنها هم‌چنین شروع به بررسی گزینه‌هایی برای دستیابی به توافق بدون روسیه کرده‌اند.
مقام آمریکایی گفت: «ما ظرف یک هفته خواهیم دانست که آیا روسیه آماده عقب‌نشینی است یا خیر». این مقام ارشد آمریکایی از گفتن این‌که آیا توافقی بدون دخالت روسیه تاکنون منعقد شده بود یا نه، خودداری کرد.
دیپلمات‌های غربی می‌گویند که از جمله موضوعاتی که هنوز روی میز وجود دارد این است که آیا سپاه پاسداران از لیست سازمانهای تروریستی خارجی آمریکا حذف خواهد شد یا نه و چه شرایطی ممکن است در این زمینه وجود داشته باشد. حمله موشکی روز یکشنبه، که سپاه پاسداران آنرا به‌عهده گرفت، می‌تواند هر گونه تلاش فوری برای حذف آنها از لیست سازمانهای تروریستی را از نظر سیاسی مختل کند.

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰