وضعیت جسمی زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد در تبعید در زندان سمنان رو به وخامت گذاشته اما وزارت اطلاعات از اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان ممانعت میکند.
 
کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۰ فروردین ۱۴۰۱، بیش از ۱۱ماه است که زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد از بیماری کبد رنج میبرد، اما بدستور وزارت اطلاعات، به وی مجوز مراجعه به پزشک خارج از زندان داده نمی‌شود.
همچنین بدلیل وضعیت و مشکلات جسمی این زندانی سیاسی، پزشک زندان غذای خاص بیماران کبدی را برای او تجویز کرده است، اما از ۱۱ماه پیش تاکنون، به درخواستهای وی برای تهیه غذای مناسب و مراجعه به پزشک متخصص پاسخ مثبت داده نشده است.
زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد بدلیل عدم دسترسی به غذای مناسب، بیشتر وعده‌های غذایی از نان و پنیر استفاده می‌کند و تقاضاهای مکرر وی برای اینکه بتواند از فروشگاه زندان مواد مورد نیازش را با پول خود تهیه نماید بجایی نرسیده است؛ به همین دلیل در این مدت وضعیت کبد وی بیش از حد دچار مشکل شده و با دردهای جانبی بیشتری درگیر شده است.
مریم اکبری منفرد در تبعیدگاه خود در زندان سمنان، با زندانیان جرائم عادی و خشن هم بند است و این برخلاف اصل تفکیک جرائم است.
مریم اکبری منفرد در تاریخ ۱۰ دیماه ۱۳۸۸ (پس از قیام عاشورای سال۸۸) در تهران بازداشت شد و در خردادماه سال بعد توسط شعبه ۱۵ بیدادگاه تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید.
دو برادر مریم اکبری منفرد در سال‌های ۶۰ و ۶۳ به اتهام ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران، اعدام شدند. برادر کوچکتر و یک خواهرش نیز در تابستان سال ۶۷ در قتل عام زندانیان سیاسی اعدام شدند.

پنج شنبه  ۱۱ فروردین ۱۴۰۱