بلینکن و آستین وزرای خارجه و دفاع آمریکا بر ادامه حمایت واشنگتن از اوکراین تأکید کردند.
آنتونی بلینکن و لوید آستین روز دوشنبه  ۵ اردیبهشت  تایید کردند که ایالات متحده به حمایت از کی‌یف در برابر تجاوز روسیه ادامه می دهد.
بلینکن گفت که دیپلمات های آمریکایی هفته آینده به کیف بازخواهند گشت
وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد که واشنگتن میلیون ها دلار در قالب کمک های بشردوستانه به اوکراین و کشورهای همسایه اش ارائه کرده است.
وی با بیان اینکه روسیه در کنترل اوکراین شکست خورده، ادامه داد: مسکو روی تقسیم ناتو شرط بندی کرده و شکست خورده است.
وزیر دفاع آمریکا به نوبه خود تاکید کرد: اوکراین «در صورت داشتن تجهیزات لازم» می تواند در جنگ پیروز شود و روسیه بسیاری از توانایی های خود را در طول جنگ از دست داده است.
آستین تاکید کرد که هیچ سرباز آمریکایی در زمین وجود ندارد که ورود تسلیحات به کی‌یف را پیگیری و دنبال کند و گفت: ما به اوکراینی‌ها تاکید کردیم که باید تلاش کنند تا سلاح‌ها به دست طرفهای اشتباه نیفتد.
وی با تاکید بر اینکه مذاکرات با رئیس جمهور اوکراین مثمر ثمر بوده، افزود: ما می خواهیم روسیه را ضعیف ببینیم تا نتواند کاری را که انجام داد تکرار کند.
دو ماه پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین که عید پاک را در فضایی غم انگیز جشن گرفت، وزیر امور خارجه و دفاع آمریکا روز یکشنبه در کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیدار کردند.
الکسی آریستوویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین، در مصاحبه ای که در یوتیوب منتشر شد، گفت: در اولین دیدار زلنسکی و نمایندگان دولت آمریکا در اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور در ۲۴ فوریه، «آمریکایی ها امروز در کی‌یف هستند و با رئیس جمهور گفتگو می کنند.»
زلنسکی اندکی پیش از ساعت ۲۱:۰۰ به وقت گرینویچ در توییتر خود نوشت: «دوستی و همکاری بین اوکراین و ایالات متحده قوی‌تر از از هر زمان دیگری است».
قرار است بحث ها به ویژه بر ارسال تسلیحات آمریکایی به اوکراین متمرکز شود.
آریستوویچ تمایل کی‌یف برای دریافت «سلاح های تهاجمی» را تکرار کرد و گفت: «تا زمانی که نتوانیم ضدحمله انجام دهیم، هر روز یک «بوچای جدید» وجود خواهد داشت. اشاره او به جنایت صورت گرفته توسط روسها در بوچا در زمان اشغال این منطقه در ماه مارس بود.
وی افزود: «مقامات آمریکایی اگر برای دادن سلاح آماده نبودند، به اینجا نمی آمدند».

دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱