سعدا خدیرزاده باردار محبوس در زندان مرکزی ارومیه به نشانه اعتراض به ۷ ماه بلاتکلیفی خود از روز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ دست به اعتصاب غذا زده است و سلامتی خود و جنین ۸ ماهه‌اش با مخاطره جدی روبروست.
سعدا خدیرزاده ۳۲ ساله و اهل پیرانشهر روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ توسط نیروهای اداره اطلاعات سرکوبگر پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی پس از ۲۵ روز و اتمام بازجویی‌ها به بن زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل و از آن زمان تاکنون بلاتکلیف در بند زنان زندان مرکزی ارومیه و بدون دسترسی به برخورداری از خدمات پزشکی زنان در حین دوران بارداری، نگهداری می‌شود.
گفتنیست که سعدا خدیرزاده در حین بازداشت باردار بوده و اکنون جنین وی ۸ ماهه است و اعتصاب غذا سلامتی این زندانی سیاسی با جنین‌اش را با خطر جدی روبرو خواهد کرد.
هه‌نگاو پیشتر اسنادی را منتشر نموده بود که بر طبق این اسناد، علی‌رغم اینکه پزشکان متخصص تشخیص داده‌اند که جنین سعدا خدیرزاده ۴ ماهه است و وی از درد شدید دیسک کمر و همچنین بیماری قلبی رنج می‌برد، اما تاکنون بازپرس پرونده و مسئولین سرکوبگر زندان مرکزی ارومیه با درخواست وی جهت آزادی موقت با وثیقه مخالفت کرده‌اند.
متن کامل صحبت سعدا خدیرزاده
با نام خدا
من سعدا خدیرزادە در بند نسوان زنان زندان ارومیە هستم، هفت ماه از بازداشت من میگذرد، وضعیت جسمانی و سلامتی من بسیار وخیم است.
هشت ماهە حاملە هستم، با وجود اینکە مدارک پزشکی لازم ضمیمە پروندەام شدە، هیچ اقدامی برای آزادیم صورت نگرفتە است. افرادی کە شاکی من هستند مانع آزادی من شدەاند، اما من بی‌گناه هستم، من تاوان افراد دیگری را پس می‌دهم در واقع من را بە عنوان یک گروگان در زندان نگەداشتەاند.
از همان روزهای اولی کە در بازداشتگاه اطلاعات در بازداشت بودم تحت شکنجە شدید روحی بودم، بی‌احترامی‌های بسیاری متوجهم شد، اهانتهای فراوانی بە من کردند.حتی پیشنهادهای غیراخلاقی بە من دادند.
بارها مرا تهدید کردند و بە زور از من اعتراف می‌گرفتند، با وجود اینکە از هیچ موضوعی اطلاعی نداشتە و بی‌گناه هستم.
درخواست دارم صدای من باشید کسی را ندارم کارهایم را پیگیری کند، دو روز است اعتصاب غذا کردەام، سلامت خود و فرزندم با خطر روبروست اما همچنان بە اعتصابم ادامە خواهم داد تا جواب درخواستهایم را بدهند.
خواهش می‌کنم از من حمایت کنید، سپاسگذارم

پنجشنبه ۸اردیبهشت ۱۴۰۱