روز جمعه دهم تیرماه ۱۴۰۱ خبری در شبکه های اجتماعی و سپس در برخی رسانه های خبری و رسانه های جنبش مقاومت ایران منتشر شد که بروز یک معامله ننگین و بسیار کثیف بین دولت بلژیک و رژیم تروریستی آخوندها بود.
بر اساس این معامله و توافق بین رژیم آخوندها ودولت بلژیک که در یازدهم مارس سال ۲۰۲۲ انجام شده هر «شخصی که در قلمرو یکی از طرفین محکوم می‌شود، می‌تواند طبق مفاد این توافقنامه به قلمرو طرف دیگر منتقل شود تا باقیمانده مدت محکومیتی را که برای او تعیین شده است سپری کند»
یعنی رژیم آخوندها برای در بردن دیپلمات تروریست اش اسدالله اسدی و تیم تروریستی تحت مسئولیتش که قرار بود در یک گردهمایی دهها هزار نفری در سالن ویلپنت پاریس بمب منفجر کنند و دست کم صدها نفر را قتل عام کنند؛ عبا و عمامه ای دوخته و آن را داده است به دولت بلژیک تا پس از تایید در پارلمان که به عنوان یک لایحه فوری ارائه شده آن را قبای خود بکند و با این لباس شرعی که مشروعیت دادن به دستگاه قضائی رژیم و همچنین اجابت کردن کامل به خواست رژیم برای اینکه در گام نخست دیپلمات ترویست اش را در ببرد و سپس دست باز برای اقدامات و عملیات های تروریستی بعدی داشته باشد.
دولت بلژیک با این معامله ننگین قانون را لگد مال سم آخوندها کرده و به لجن کشیده است!
حقوقدانان و وکلای شورای ملی مقاومت ایران در نامه ای فوری خطاب به نخست‌وزیر و وزیر خارجه و وزیر دادگستری بلژیک درباره لایحه انتقال تروریست‌ها به رژیم ایران نوشتند:
«توافق امضا شده بین دولت بلژیک و رژیم ایران در مورد انتقال محکومان که در ۱۱مارس۲۰۲۲ در بروکسل انجام شده است، حتی به رژیم ایران اجازه می‌دهد محکومین را عفو کنند! این در تضاد شدید با اصلاح اجرای احکام زندان در بلژیک است که وزیر دادگستری به آن افتخار می‌کند.
چگونه به مردم بلژیک توضیح می‌دهید که تروریستهایی که تنها یک پنجم محکومیت خود را می‌گذرانند به یک دولت تروریستی تحویل داده شوند در حالی که طبق قانون بلژیکی‌ها یا افرادی که در بلژیک محکوم شده‌اند حداقل باید یک‌سوم محکومیت خود را در زندان گذرانده باشند.
چگونه توضیح می‌دهید که با این معاهده به سیاست خارجی حیله‌گرانه رژیم ایران مشروعیت می‌دهید؟
مسلم است که پس از آن، گروگان گرفتن افراد بی‌گناه تسهیل خواهد شد، زیرا عوامل سرویسهای مخفی و تروریستهای ایرانی در نهایت به دولت آنها تحویل داده خواهند شد.
تصمیم دولت بلژیک تصمیمات دادگاه و دادگاه استیناف آنتورپ و کار خستگی‌ناپذیر ۴سال دادستانی فدرال را به سخره می‌گیرد.
مهمتر از همه، نگرانی خود را در مورد پیامدهای ژئوپلیتیک بالقوه چنین توافقاتی ابراز می‌کنیم.
وکلای مجاهدین و شورای ملی مقاومت: ما می‌خواهیم که این لایحه فاجعه‌بار در مجلس بلژیک رأی به‌دست نیاورد.
پیام مسعود رجوی: رأی به معامله شرم‌آور و لایحه مورد نظر رژیم ترور و قتل‌عام، کرنش به فاشیسم دینی و جلادان مردم ایران و خیانت به دمکراسی و حقوق‌بشر است.»
مسعود رجوی ۱۴اردیبهشت ۱۴۰۱: دولت سوئد باید در مقابل گروکشی و شانتاژ (در موضوع احمدرضا جلالی) پیگرد قضایی و محاکمهٔ بلادرنگ رئیسی جلاد ۶۷ را به جرم جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی و نسل‌کشی جلوی رژیم بگذارد.
روزنامه فرانسوی لوموند روز ۱۰تیرماه در گزارشی از معاملهٔ شرم‌آور بین رژیم آخوندی و دولت بلژیک برای در بردن اسدالله اسدی دیپلمات تروریست بمب‌گذار از مجازات در چهارمین سالگرد طرح کشتار بزرگ در گردهمایی مقاومت ایران در ویلپنت پاریس نوشت:
«دولت بلژیک در ۲۹ژوئن لایحه‌ای را با هدف تصویب معاهده‌ای در مورد انتقال محکومان به ایران ارائه کرد. متنی که در صورت تصویب توسط نمایندگان، به‌طور مشخص اجازه می‌دهد اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم شده توسط دادگاه آنتورپ به‌دلیل دست داشتن در یک حمله بمب‌گذاری برنامه‌ریزی شده در فرانسه، به تهران بازگردد. دیپلمات رژیم ایران اسدالله اسدی که در ژوئن ۲۰۲۱ توسط دادگاه آنتورپ به بیست سال زندان محکوم شده بود.
اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در وین و هماهنگ‌کننده ادعایی اقدامات مأموران ایران در اروپا، در ژوئن ۲۰۲۱ توسط دادگاه آنتورپ در پی محاکمه‌ای که او همواره از حضور در آن خودداری می‌کرد، محکوم شد. او که توسط قاضی بلژیکی به‌عنوان «مغز متفکر عملیات» حمله ویلپنت معرفی شده بود، در مورد حکم خود به ۲۰سال حبس درخواست تجدید نظر نکرده بود. سه همدست ایرانی – بلژیکی او به ۱۷ تا ۱۸سال حبس محکوم شدند، احکامی که در دادگاه تجدیدنظر مورد تأیید قرار گرفت و حتی حکم یکی از آنها در ماه مه گذشته افزایش یافت. این اولین بار بود که یک دیپلمات ایرانی محکوم می‌شد که واکنش شدیدی از تهران را برانگیخت.
در این رابطه روزنامه دی مورخن بلژیک شنبه ۱۱تیردر گزارشی نوشت، اپوزیسیون ایران معامله دولت بلژیک با رژیم ایران را دلسرد کننده خواند: «مغز متفکر عملیات تروریستی بعد از ۴سال آزاد می‌شود و قربانیان ۴تروریست ایرانی که پس از یک حمله بمب‌گذاری خنثی شده در بلژیک احکام سنگینی دریافت کردند، ابراز انزجار می‌کنند. به‌نظر می‌رسد بلژیک در حال انجام معامله‌ای با رژیم ایران است. چرا ما چهار تن از بدترین افراط‌گرایان را تنها پس از چهار سال حبس آزاد می‌کنیم؟
اپوزیسیون ایران آن را «یک شرمساری کامل» عنوان کرد، مانند وکیل «ریک ونروسل» که از ۲۵سیاستمدار ایرانی که آن روز برای سخنرانی در پاریس آمده بودند، دفاع می‌کند. این وکیل می‌گوید: «ایران عمداً روشنفکران بی‌گناه را بازداشت می‌کند تا لحظه‌ای که مأموران مخفی آنها در جایی در اروپا دستگیر می‌شوند. این‌گونه است که جلالی تبدیل به یک اهرم فشار بین‌المللی شده است. ما به‌عنوان یک کشور، علامت کاملاً اشتباهی را ارسال می‌کنیم. مغز متفکر یک اقدام تروریستی جدی پس از ۴سال بدون تحریم‌های اضافی آزاد می‌شود. در همین حال، وزیر دادگستری وینسنت ون کوئیکنبورن اصرار دارد که هر بلژیکی باید حداقل یک‌سوم دوران محکومیت خود را بگذراند. این افراد نفرات عزیزی نیستند، بلکه تروریستهای بسیار خشنی هستند که تا انجام کارشان آرام نمی‌گیرند. آنها از فردا دوباره شروع خواهند کرد».
تلویزیون وی آر تی بلژیک: پهن کردن فرش قرمز برای دستگاه ترور رژیم ایران
سایت تلویزیون VRT بلژیک در مورد لایحه‌ای که دولت این کشور برای مبادله مجرمین با رژیم ایران به پارلمان داده است گزارش داد: کشور ما در حال کار بر روی معاهده‌ای برای استرداد جنایتکاران با رژیم ایران است. ممکن است بین یک محکوم تروریستی و احمدرضا جلالی که در ایران در تهدید مجازات اعدام قرار دارد مبادله‌ای در جریان باشد. اما در حال حاضر هیچ‌کس نمی‌خواهد آن را تأیید کند.
تلویزیون VRT افزود: رهبر حزب N-VA فکر می‌کند که این موضوع قابل توجه است. او دیروز در مجلس از وزیر ون کوئیکن‌بورن سؤالی در این باره پرسید. دی روور می‌خواست بداند آیا کشور ما قصد استرداد محکوم تروریست اسدالله اسدی را دارد یا خیر.
اسدی دیپلمات ایرانی مقیم وین بود. او مغز متفکر حمله برنامه‌ریزی شده به تجمع گسترده اپوزیسیون ایران در پاریس بود. یک زوج بلژیکی-ایرانی هنگام رفتن به آن جلسه با بمبی در صندوق عقب خو درویشان دستگیر شدند. اسدی به‌دلیل هدایت این زوج از سوی دادگاه تجدیدنظر به ۲۰سال حبس محکوم شد.
پرونده اسدی و همدستانش چندین بار به سرنوشت استاد سوئدی-ایرانی احمدرضا جلالی، که استاد مدعو MADOUVE در دانشگاه وریجه Vrije بروکسل نیز بود، مرتبط شده است. او در ایران به ظن جاسوسی دستگیر و به اعدام محکوم شد. اعدام وی بارها توسط رژیم ایران اعلام شده است، از جمله زمانی که محاکمه اسدی آغاز شد و هم‌چنین روز قبل دادگاه تجدیدنظر. عفو بین‌الملل پیش از این اشاره کرده بود که رژیم ایران از جلالی برای معامله با اسدی و همدستانش استفاده می‌کند.
آیا الآن قضیه همین است؟ آیا معاهده بین بلژیک و رژیم ایران در خدمت تحویل اسدی به رژیم ایران است رهبر اپوزیسیون دولت بلژیک پیتر دی روور در پارلمان می‌گوید این قرارداد به‌نظر می‌رسد این امکان را فراهم می‌کند که اسدی به ایران برود. او به اتهام تروریسم به ۲۰سال زندان محکوم شده است. او هم‌چنین دارای موقعیت دیپلماتیک است که از آن سوء‌استفاده کرده. اگر قصد استرداد او هست، ما بسیار نگران هستیم. این علامت بسیار بدی را در سطح بین‌المللی ارسال می‌کند.
تلویزیون VRTدر ادامه با عنوان پهن کردن فرش قرمز برای دستگاه ترور رژیم ایران می‌نویسد:
اپوزیسیون ایران که هدف حمله اسدی قرار گرفت، بسیار عصبانی واکنش نشان می‌دهد. شاهین قبادی، عضو شورای مقاومت ملی ایران، به سردبیران ما گفت: «این قانون راه را برای انتقال یک محکوم تروریستی هموار می‌کند. اسدی به ۲۰سال حبس، حداکثر مجازات محکوم شده است. این یک ننگ کامل است. ضرر دارد. امنیت مردم بلژیک و دیگر اروپایی‌ها. فرش قرمز برای رژیم ایران و دستگاه تروریستی آن پهن شده است. پیام برای رژیم ایران واضح است: شما می‌توانید اجازه دهید دیپلمات‌های خود در اروپا اقدامات تروریستی انجام دهند و با این کار از شر آن خلاص شوید. پارلمان بلژیک باید این معاهده را رد کند» (تلویزیون VRT بلژیک -۱۰تیر).
روزنامه‌ بلژیکی «بروکسل تایمز» نوشت: احتمال تبادل احمدرضا جلالی با دیپلمات زندانی جمهوری اسلامی در بلژیک، اسدالله اسدی، وجود دارد.
پارلمان بلژیک قرار است لایحه ای را بررسی کند که به دولت امکان می‌دهد افراد محکوم شده و زندانی در بلژیک را «برای گذراندن دوران محکومیتشان» به کشورهای خودشان بازگرداند. این طرح امکان تبادل محکومان با ایران را بررسی می‌کند و بالاخص زمینه قانونی برای استرداد اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم جمهوری اسلامی را به ایران می‌دهد.»(صدای آمریکا)
صدای آمریکا گزارش های دیگری در همین رابطه پخش کرد.
وب سایت العربیه فارسی نوشت: به گفته مخالفان لایحه تبادل زندانی میان بلژیک و ایران چنین توافقی به اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم به 20 سال حبس این امکان را می‌دهد که در صورت انتقال به ایران از عدالتی که در اروپا برای جنایات‌های او در‌نظر گرفته شده است، بگریزد.
تلویزون ایران انترنشنال با پخش گزارش و گفتگو با آقایان سنابرق زاهدی مسئول کمیسیون قضائی شورای ملی مقاومت ایران و آقای علیرضا جعفرزاده معاون دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا و شماری دیگر نوشت:«اعتراض‌ها به لایحه مطرح در پارلمان بلژیک که می‌تواند استرداد اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم جمهوری اسلامی و همدستان او در تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق را به ایران ممکن کند، ادامه دارد…»
هواداران مجاهدین وشورای ملی مقاومت ایران در شهرهای مختلف آمریکا و اروپا با تجمع در برابر سفارت خانه های بلژیک دست به اعتراض زدند. .
اعتراض و انعکاس همچنان ادامه دارد و همه ایرانیان و مخالفین رژیم باید علیه این معامله و توافق کثیف و ننگین به اعتراض برخیزند.
دولت بلژیک اجازه تحصن اعتراضی به هواداران مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران که می توانستند از قربانیان طرح بمبگذاری در سالن ویلپنت توسط اسدالله اسدی باشند را نداده است
اما در این میان که صدا از سنگ در اعتراض به این معامله شرم آور و ننگین بین دولت بلژیک و رژیم تروریستی آخوندها باید که در بیاید! رسانه های رادیو فردا؛ دویچه وله؛ آیت الله بی بی سی؛ یورو نیوز و رادیو فرانسه که کپی کار دویچه وله است در نیامد و تا کنون سکوتی سنگین و ننگین کرده اند! چرا؟!
همچنین تا کنون صدایی از مدعیانی که دعوی اپوزسیون و مخالفت با رژیم می کنند در نیامده است و هیچ تحرکی از آنان در اعتراض به این معامله کثیف و شرم آور که علیه مردم ایران و بویژه پناهندگان و همه مخالفین رژیم است دیده نشده! سکوت و بی عملی در این رابطه به سود رژیم تروریستی آخوندها است. فارغ از هر اختلاف نظر سیاسی باید علیه آن اعتراض کرد و آن را به شکست کشانید.
فرامرز  ۱۲ تیر

یکشنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱