روزنامه داگنز نیهتر روزنامه صبح سوئد پانزده ژوئیه ۲۰۲۲
خبرنگار Christy Chamy

واکنش‌های شدید پس از صدور حکم: «خیلی منتظر این روز بودم»

تشویق، تشویق و در نهایت نیز رقص. شادی صدها نفر از مردمی که در مقابل دادگاه منطقه استکهلم تجمع کرده بودند، بعد از ظهر پنجشنبه هنگام اعلام حکم علیه حمید نوری حد و مرزی نداشت.

– خارق العاده! کَتی رحمانی می گوید، نمی توانم احساسم را توصیف کنم، اما مدت زیادی برای این روز صبر کرده ام.

دروازه دادگاه منطقه استکهلم باز می شود و نماینده قانونی با لباس خاکستری مشت خود را به هوا بلند می کند و قدم های مصمم به سمت جمعیت برمی دارد که بلافاصله تشویق می کنند، کف می زنند و از خوشحالی اشک می ریزند. بستگان، قربانیان و معترضان از کنار موانع عبور می کنند تا در اطراف فعالان حقوق بشر و وکلایی که روی این پرونده کار می کردند جمع شوند. یکی از آنها کتی رحمانی است که پسر عمویش در سال 1988 اعدام شد.

– خارق العاده! من نمی توانم احساسم را توصیف کنم، اما مدت زیادی برای این روز صبر کرده ام.

امینه قرایی، نروژی-ایرانی، یکی از بستگانش را در آغوش می‌گیرد و اشک‌هایش را که همچنان جاری می‌شود پاک می‌کند، در حالی که می‌گوید حکم چقدر معنی دارد:

– سالها منتظر این روز بودیم. ما هنوز نمی دانیم که اعدام شدگان کجا دفن شده اند. ما نمی دانیم چرا آنها کشته شدند. پدرم فقط پنج سال زندانی می‌شد، بعد می‌آمد خانه. او معلم بود و فقط دموکراسی و آزادی می خواست. دو سال بعد او را اعدام کردند. حکم فقط شروع چیزی بسیار بزرگتر است. برخی از حضار برای حضور در هنگام اعلام حکم راه طولانی را طی کرده بودند. یکی از آنها مینا انتظاری است که از آریزونا در آمریکا سفر کرده است. خود او به دلیل عقاید سیاسی خود به مدت هفت سال در ایران زندانی بود.

– امروز برای من یک روز تاریخی است. همه هم سلولی های من اعدام شدند. خانواده های آنها هنوز علت را نمی دانند. این محاکمه فقط در مورد این مرد خاص نبود، بلکه در مورد کل سیستمی بود که او در آن فعالیت می کرد و جنایت علیه بشریت بود. او می‌گوید که این مرد در حالی که عکس دوست اعدام شده‌اش را در آغوش گرفته است، پاسخگوی اعمال خود شده است.

او نیز مانند دیگران در صحنه، ابراهیم رئیسی رئیس جمهور فعلی ایران را متهم می کند.

– این قضیه ادامه دارد چون کسانی که پشت اعدام بودند امروز کشور را رهبری می کنند. رئیسی باید در برابر دعوای بین المللی پاسخگو باشد.

پیش از این خبر نگار روزنامه قبل از صدور حکم با نصرالله مرندی یکی از شاکیان این پرونده مصاحبه کرده بود. او می‌گوید.
– حس لعنتی خوب است، اما باید صبر کنیم تا حکم قانونی شود.

وکلای این مرد به حکم دادگاه تجدید نظر خواهند کرد – نظر شما در مورد آن چیست؟

– می دانیم که پیروز خواهیم شد. او می‌گوید که اکنون همه دنیا دیده‌اند که چه اتفاقی افتاده است.

پنجشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۱