در زیر آسمان خاکستری سوئد و تراکم ابرهای بارانی، بار دیگر یاران مقاومت ایران گرد آمدند تا یک گردهمایی و تظاهرات بزرگ را سازمان دهند. آنها با بنرها و پلاکاردها و نیز کلاههای زرد خود در خیابانهای سوئد مردم در زنجیر خویش را نمایندگی کردند. با رنگین‌کمان دوست‌داشتنی پرچم ایران در دست، آمدند تا بگویند در هر جا که لازم باشد برای حمایت از آزادی مردم و میهن‌شان بی‌درنگ حاضر هستند. خواسته اصلی تظاهرات، که پیش از این هم ۹ماه در جلوی دادگاه استکهلم فریاد زده‌اند: محاکمه خامنه‌ای-رئیسی و دیگر آمران و عاملان نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است.

برگزاری این تظاهرات یک روز بعد از برگزاری گردهمایی و تظاهرات در بروکسل، بیانگر توانمندی، سیالیت، قدرت مانور و شکوه مقاومتی است که هیچ عرصه‌یی را در نبرد با فاشیسم دینی و مماشاتگران بین‌المللی آن خالی نمی‌گذارد.

گردهمایی و تظاهرات در استکهلم، یک روز بعد از اعلام حکم حمید نوری، از چند حیث قابل توجه است:

۱- به اشباح رقصان در تاریکخانهٔ تصمیم‌های پشت‌پرده گوشزد می‌کند که مقاومت ایران، گوش‌به‌زنگ و هوشیار در صحنه حضور دارد و برای هر کارزاری آماده است.

۲ـ این تظاهرات در عین‌حال یک پشتیبانی قابل توجه از هموطنان آزاده در بروکسل و جبهه جهانی کارزار برای درهم‌شکستن معاملهٔ شرم‌آور دولت بلژیک با فاشیسم دینی است. بعد از اعلام حکم اولیه برای حمید نوری، این کارزار نیز وارد مدار جدیدی شده است و هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

در این تظاهرات سخنرانان متعدد از اعضای پارلمان و شخصیتهای حقوقی و سیاسی سوئدی سخنرانی کردند. در این میان سخنان اعضای کمیسیون و یا کمیته‌های قضایی پارلمان و حقوقدانان بسیار حائز اهمیت است:

  • مگنوس اسکارشون عضو کمیسیون قضایی پارلمان سوئد: بسیار مهم است حکمی که در استکهلم علیه نوری باید صادرمی‌شد.

خسته نشوید. ایران آزاد خواهد شد و ایرانیان آزاد خواهند شد.

  • اریک وال بری حقوقدان، وکیل حقوق‌بشر از سوئد: حکم دادگاه سوئد یک حکم تاریخی است. این حکم یک پیام دارد و یک نشانه و علامت به رژیم می‌فرستد این‌که نباید تصور کنند که جنایات آنها بی‌پاسخ خواهد ماند. این حکم یک پیروزی بزرگ بود این گام اول بود اما کافی نیست. جنایتکاران بسیاری هستند در ایران که باید به کیفر جنایات خود برسند.
  • اینگمار شیلستروم: محاکمهٔ این جلاد شروعی است که همهٔ مردم در جریان آنچه در ایران می‌گذرد قرار بگیرند. زمان علیه رژیم آخوندها در حرکت است. دستگاه قضایی حقوق با شماست و حق و عدالت سرانجام پیروز خواهد شد.
  •  شل آرنه اوتوسون: عضو کمیسیون قضایی پارلمان سوئد: به یمن فعالیت مقاومت ایران بسیاری از مردم توانستند در این کارزار شرکت کنند
  • اینگمار شیلستروم عضو کمیته‌های قضایی و دفاع پارلمان سوئد: از تلاشی که می‌کنید بسیار قدردانی می‌کنم. حاکمان رژیم ایران اصول حقوق‌بشر و آزادیهای انسان‌ها را زیر پا می‌گذارند.

هم‌چنین دکتر آلخو ویدال کوادراس، رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت در سخنرانی خویش به‌درستی بر این واقعیت تأکید کرد: «اثبات شد که دیکتاتوری ایران غیرقانونی است و بدترین جنایتها را به مردم تحمیل می‌کند و دمکراسی‌های غربی باید این را در نظر داشته باشند و هیچ مذاکره‌ای نباید با آن داشته باشند. پیام حکم دادگاه استکهلم که قتل‌عام۶۷ را در ایران به‌عنوان یک جنایت علیه بشریت تصویب کرد باید توسط پارلمان بلژیک هم شنیده شود. اسدی باید در زندان بلژیک بماند دقیقاً همان‌طور که دادگاه استکهلم تصمیم گرفته برای حمید نوری»

۳ـ پیام اصلی این تظاهرات مهر کردن پیروزی بزرگ جنبش دادخواهی در به ثبت دادن بین‌المللی این جنبش و پرونده قتل‌عام۶۷ است. با این‌حال، هنوز خاتمه نیافته است. در مسیر تصرف مرکز فرماندهی دشمن، خاکریز نخستین را فتح کرده‌ایم. به‌قول رئیس جمهور برگزیدهٔ مقاومت «دادخواهی تمام‌عیار وقتی محقق می‌شود که مسئولان و آمران و عاملان از خامنه‌ای و رئیسی و نیری و اژه‌ای تا سایرین در دادگاههای مردم ایران محاکمه شوند. همراه با شاگرد جلادان و مزدورانی که عفو بین‌الملل هم در گزارش خود موضوع همکاری آنها را ثبت کرده است».

تظاهرات بزرگ استکهلم این پیام را به‌درستی ساطع کرد که مجاهدین با یاران اشرف‌نشان و تمام ایرانیان آزاده و خانواده‌های دادخواه، گام‌های بعدی را در نقشه‌مسیر جنبش دادخواهی برخواهند داشت. همان‌طور که خانم مریم رجوی اعلام کرد مقاومت ایران می‌تواند و باید «زهر حقوق‌بشر» را مانند جام‌زهر آتش‌بس به حلقوم نظام ولایت فقیه بریزد.

برای تحقق این نقشه‌مسیر باید قتل‌عام ۶۷ این بزرگترین تراژدی آمیخته با حماسهٔ عصر ما به‌عنوان «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» در دادگاههای کشوری، بین‌المللی و شورای امنیت ملل متحد به ثبت برسد.

بی‌گمان از هم‌اکنون می‌توان در پساپشت پرهیب وحشت‌زدهٔ حمید نوری، قیافه‌های جهنمی خامنه‌ای، رئیسی و اژه‌ای، نیری و دیگر سردمداران جنایت را به چشم دید. تظاهرات ایرانیان آزاده در استکهلم سوئد به موازات فعالیت اختناق‌شکن کانون‌های شورشی در داخل ایران، تحقق این روز را با صدای بلند فریاد زد.

یکشنبه ۲۶تیرماه ۱۴۰۱