پس از ۴ماه توقف، مذاکرات وین شروع می‌شود. پاسدار اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم شاخ و شانه می‌کشد که «تا طرف مقابل به ‌تعهدات خود برنگردد دوربینی نصب نخواهد شد». منظور از تعهدات طرف مقابل، رفع تمامی تحریم‌های برجامی و فرابرجامی، خارج ساختن نام سپاه از لیست تروریستی، دادن تضمین به ‌رژیم که دولتهای بعدی آمریکا برجام را پاره نکنند و… در مقابل، یک سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آمریکا می‌گوید اگر رژیم ایران می‌خواهد به ‌توافق برگردد، «باید خواسته‌های فرابرجامی را کنار بگذارد». مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم هشدار می‌دهد «جاه‌طلبی و ظرفیت رژیم ایران در حال توسعه است». موضعی که از دو منظر مهم است:

۱-بحران در آستانه دور جدید مذاکرات را تشدید می‌کند
۲-یک ماه دیگر جلسهٔ شورای حکام آژانس است که به‌گفتهٔ کارشناسان رژیم اگر نظام به سرپیچی از تعهداتش ادامه دهد، چه بسا این بار شورای حکام قطعنامهٔ ارجاع اتمی رژیم به‌شورای امنیت را تصویب کند

شاخ و شانه کشیدنهای رژیم در مورد دوربین‌ها و… در چنین فضایی بن‌بست است. علت بن‌بست البته خود رژیم است که برنامه ساختن بمب اتمی را ضرورت بقای حاکمیت ولایت فقیه و سپاه می‌داند و نمی‌خواهد زهر کشنده را سر بکشد و به ‌تعهدات برجامی‌اش برگردد؛ در عین حال، نمی‌تواند از پس پیامدهای خطرناک سرشاخ شدن با جامعهٔ جهانی برآید. از این رو نیاز به سیاستی دارد تا در بهترین حالت امتیازی به او بدهند و اگر هم نشد، باز مدتی زمان بخرد. سیاست شاخ و شانه کشیدن همزمان با عازم شدن به مذاکرات، در همین راستاست. اما نزدیک شدن انتخابات میان دوره‌ای آمریکا میدان مانور امتیازدهی به‌رژیم را محدود کرده است. برای همین هم سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آمریکا، پیشاپیش می‌گوید: «در این دور انتظارات کلی‌مان» درباره نتیجه مذاکرات «محدود است» (۱۲مرداد)!

ارسال گسترده این تحلیلها قسمتی از نبرد ما علیه پروپاگاندای علی خامنه‌ای است – با احترام-آریا

پنج شنبه  ۱۳ مرداد ۱۴۰۱