آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه آمریکا؛ شامگاه یکشنبه ۲۳مرداد در بیانیه‌یی که در وبسایت وزارت‌خارجه آمریکا منتشر شد با محکوم کردن حمله به سلمان رشدی؛ رسانه‌های وابسته به رژیم ایران را عامل دامن‌زدن به خشونت علیه این نویسنده اعلام کرد.
بلینکن در قسمتی از بیانیه خود آورده «به‌ویژه نهادهای دولتی ایران برای نسل‌هاست که علیه رشدی تحریک به خشونت کرده‌اند و رسانه‌های وابسته به رژیم ایران نیز اخیراً از سوءقصد به جان وی ستایش به‌عمل آورده‌اند. این نفرت‌انگیز است».

به دنبال حمله به سلمان رشدی، شماری از رسانه‌های وابسته به رژیم آخوندی از حمله کیهان که زیر نظر خامنه‌ای است از این اقدام حمایت کردند. کیهان با مدیرمسئولی پاسدار شریعتمداری نوشت که باید دست ضارب سلمان رشدی را «بوسه‌باران کرد».

روزنامه جام‌جم، وابسته سازمان صدا و سیمای رژیم و از نهادهای تحت نظارت خامنه‌ای، نیز با تیتر درشت «چشم شیطان کور شد»، از این اقدام استقبال کرد.

جیسون برادسکی مدیر سیاست یوآنی روز یکشنبه ۲۳مرداد درباره عامل حمله به سلمان رشدی در توئیتی نوشت: قبل از حمله، هادی مطر با سپاه پاسداران از طریق شبکه اجتماعی در ارتباط بود.

جیسون برادسکی نوشت:

خبر فوری: مقامات اطلاعاتی اروپا و خاورمیانه به سایت وایس (VICE) می‌گویند که هادی مطر قبل از حمله به سلمان رشدی در شبکه‌های اجتماعی با اعضای سپاه پاسداران رژیم ایران در تماس مستقیم بوده است.

دوشنبه ۲۴مرداد ۱۴۰۱