سایت نیوزمکس روز چهارشنبه ۲۶مرداد نوشت: گروهی از کارشناسان که در مورد این موضوع که رژیم تئوکراتیک در ایران ضعیف‌تر از زمان انقلابی است که آن را به قدرت رساند، اتفاق‌نظر داشتند، روز چهارشنبه نتیجه‌گیری کردند که ساختار سازمان‌یافته‌ای در صحنه وجود دارد که منتظر است پس از سرنگونی دولت حاکم، قدرت را به دست گیرد.

نیوزمکس در ادامه نوشت: این نتیجه‌گیری گروهی از کارشناسان بود که روز چهارشنبه در واشنگتن دی. سی در یک مجمع سازماندهی شده توسط یک گروه اپوزیسیون ایرانی معروف به شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) گردهم آمدند.

سناتور سابق جو لیبرمن، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، رابرت جوزف معاون سابق وزیر امور خارجه در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی، چارلز «چاک» والد، اولی هاینونن، کارشناس تسلیحات و علوم و نویسنده علیرضا جعفرزاده، از جمله شرکت‌کنندگان در این جلسه بودند.

نیوزمکس که با علیرضا جعفرزاده معاون نماینده شورای ملی مقاومت در آمریکا گفتگو کرد نوشت: جعفرزاده در پاسخ به سؤال نیوزمکس مبنی بر این‌که آیا یک ساختار واقعی برای ورود و به‌دست گرفتن قدرت، در صورت و هنگام سرنگونی رژیم خامنه‌ای ولی‌فقیه آماده است، پاسخ داد: بله.

جعفرزاده گفت: «برخلاف لیبی [پس از سرنگونی مرد قدرتمند قدیمی آن، معمر قذافی، در سال۲۰۱۱ هیچ دولتی کارآمدی در پی آن روی کار نیامد]، اینجا دقیقاً برعکس است، با یک ساختار اپوزیسیون سازمان در صحنه… یک پارلمان در تبعید».

جعفرزاده گفت که وقتی در ایران انقلاب شود، «مثل لیبی و سوریه [که در آن مخالفان رژیم مستبد بشار اسد، رئیس‌جمهور بشار اسد، متفرق هستند] یا عراق [که رژیم ایران پشت بسیاری از کاندیداهایی است که به‌دنبال منصب هستند] نخواهد بود».

«ما مراکز رژیم را هدف قرار می‌دهیم و [اهداف اپوزیسیون] به‌خوبی تعریف شده هستند».

نیوزمکس در ادامه نوشت: اکثر شرکت‌کنندگان در کنفرانس با بیان این‌که انقلابی از سوی نیروهایی که می‌توانند با موفقیت حکومت کنند در حال انجام است، تأکید کردند که برای دولت جو بایدن مهم است که توافق هسته‌یی ایران را که توسط دولت دونالد ترامپ از بین رفته بود، احیا نکند و در نتیجه آن رژیم حاکم را تشویق نکند.

نیوزمکس در پایان نوشت: جوزف، کارشناس کنترل تسلیحات، با تأکید بر این‌که پایان رژیم در حمله موشکی ایالات متحده محقق نمی‌شود، گفت آنچه که مرجح است قیام مردم ایران در خیابان‌ها است، «تغییر رژیم مانند آنچه که ما در سال۱۷۷۶ داشتیم».

پنج شنبه  ۲۷ مرداد ۱۴۰