در ارتباط با کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه ۲۶مرداد ۱۴۰۱ دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشنگتن در بیستمین سالگرد افشای سایتهای اتمی نطنز و اراک، سناتور جوزف لیبرمن کاندیدای معاون رئیس‌جمهور آمریکا (۲۰۰۰) در مصاحبه‌یی با سیمای آزادی در مورد شرکتش در این کنفرانس مطبوعاتی گفت‌:

من افتخار می‌کنم که در این برنامه شرکت داشتم. برنامه به‌مناسبت بیستمین سالگرد افشای اطلاعات دست اول توسط شورای ملی مقاومت است که رژیم ایران مواد اتمی در تأسیسات نطنز و اراک تولید کرده است. جهان از آن بی‌خبر بود. من باید تصریح کنم، این اطلاعات توسط یک سازمان غیردولتی مانند شورای ملی مقاومت ایران و مجاهدین خلق تأمین شده است. این یک خدمت بی‌نظیر بود. من می‌خواهم بگویم اطلاعاتی که ۲۰سال پیش در این ماه افشا شد، من در آن زمان در سنا بودم، یک واکنش ایجاد کرد و ما را در سنا بیدار کرد و منجر به یک سلسله تحریم‌های اقتصادی و مجازات‌های دیگری توسط کنگره آمریکا علیه رژیم ایران برای متوقف کردن برنامه اتمی آن شد. در این رابطه برای ما بسیار مهم است که امروز به ۲۰سال پیش نگاه کنیم و به شورای ملی مقاومت بگوییم به‌خاطر تحقیقاتی که به کشف این اطلاعات منجر شد از شما «متشکریم». ما از جانب مردم آمریکا از شما تشکر می‌کنیم، زیرا آن تحقیقات که در این هتل بیست سال پیش تقریباً در چنین روزهایی افشا شد، ما را بیدار کرد و به ما این امکان را داد تا بتوانیم امنیت مردم آمریکا را تأمین کنیم. اگر این اطلاعات نبود، قادر به تأمین این امنیت نبودیم. لذا به‌نظر من آن یک روز مهمی بود.

نکته دیگر و مهمی که با نگاه به ۲۰سال پیش می‌توان دید این است که فشار زیادی روی رژیم تهران گذاشته شده، ولی واکنش آنها نشان داده که حاضر به تغییر رفتارشان نیستند. آنها متجاوزتر شده، از تروریسم حمایت می‌کنند و باعث مرگ و نابودی کشورهای خاورمیانه که آنرا اشغال کرده یا به تجاوزگری در آنها دست زده، شده‌اند. آنها به حمایت از تروریسم ادامه می‌دهند و همین تازگی به گفتهٔ دادگستری آمریکا تلاش کرده‌اند چهره‌های معروف آمریکایی را بکشند، اشخاصی مانند جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا که امروز هم اینجا بود. لذا وقتی به ۲۰سال گذشته نگاه می‌کنیم، باید اعتراف کنیم که هر گونه تلاشی برای تشویق و دادن حلوا به جای چماق برای تغییر رفتار رژیم تهران فقط باعث شکست شده و اوضاع رژیم بدتر از قبل است. ولی مردم و مقاومت ایران در داخل کشور تحت رهبری شورای ملی مقاومت و مجاهدین بیش‌از‌پیش قوی شده و نه تنها من، بلکه اکثر شرکت‌کنندگان در کنفرانس امروز هم گفتند که سیاست آمریکا باید تغییر کند. اگر نمی‌توانید رفتار رژیم تهران را تغییر دهید، باید رژیم را تغییر دهیم. نه به این معنی که آمریکا، ایران را اشغال کند، بلکه به‌طور علنی‌تر پایان دادن به رژیم کنونی را به نفع کسانی که در کنار مردم ایران با آن می‌جنگند، مورد حمایت قرار دهیم. گفتگوی امروز بسیار مهم بود و امیدوارم که به نقطه چرخش تبدیل شود، ابتدا در تاریخ ایران و سپس در تاریخ امنیت ایالات متحده که جمهوری اسلامی ایران هر روزه آنرا تهدید می‌کند.

مجری در ادامه این مصاحبه از سناتور لیبرمن در مورد سفر رئیسی جلاد به نیویورک و شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل پرسیدیم و نظرش را در مورد سیاست درست در این رابطه را جویا شدیم سناتور لیبرمن در پاسخ گفت:

به نظر من مهم است که دولت آمریکا درخواست سفر رئیسی را برای ورود به آمریکا و سخنرانی در مجمع عمومی در سپتامبر رد کند. این فرد حامل تمامی چیزهایی است که آمریکا علیه آن است. طی یک سالی که او رئیس‌جمهور شده، بیش از ۱۸هزار نفر در ایران دستگیر شده‌اند، زیرا آنها مخالفان سیاسی رژیم بوده‌اند. بیش از ۵۰۰نفر شامل زنان و کودکان اعدام شده‌اند و اکنون این رژیم که رئیسی ریاست آنرا دارد تلاش کرده مقام‌های پیشتاز و سابق آمریکایی را مانند بولتون، پمپئو و غیره بکشد، مشوق قتل سلمان رشدی شده و جان یک نویسنده ایرانی آمریکایی را در بروکلین تهدید کرده است. بنابراین چگونه می‌توان یک دشمن آمریکا مانند رئیسی را که تلاش کرده آمریکایی‌ها را بکشد، به آمریکا راه داد؟ به داخل کشورمان؟ لذا من شخصاً از دولت بایدن می‌خواهم تا فرم تقاضای رئیسی برای ورود به آمریکا در سپتامبر را رد کند.

جمعه  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱